Aktualności

Kolejny tydzień grupy SPEED na drogach Mazowsza

Data publikacji 10.05.2022

Grupa SPEED to specjalna grupa policjantów ruchu drogowego, której zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa na drogach wszystkim uczestników ruchu drogowego. Podniesienie bezpieczeństwa na drogach województwa, to priorytet mazowieckich policjantów. Do tego celu funkcjonariusze "drogówki" wykorzystują nowoczesne radiowozy i skutecznie studzą zapędy kierowców, którzy nie stosują się obowiązujących przepisów. Tak też było w minionym tygodniu.

Cechą charakterystyczną patroli SPEED jest dynamiczna kontrola prędkości z pominięciem granic administracyjnych własnych jednostek. Patrole SPEED mogą pojawić się na każdej drodze na Mazowszu. Policjanci z grupy SPEED to doświadczeni funkcjonariusze ruchu drogowego z 12 jednostek garnizonu mazowieckiego, mający do dyspozycji radiowozy wyposażone w system rejestracji wykroczeń drogowych. Wykorzystują również ręczne mierniki prędkości z rejestracją obrazu do zwalczania agresywnych zachowania na drodze, które powodują śmiertelne zagrożenie nie tylko dla osób podróżujących pędzącym pojazdem, ale również dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

W minionym tygodniu policjanci mazowieckiej grupy SPEED ujawnili 1197 wykroczeń na drogach garnizonu mazowieckiego, 994 z nich dotyczyła przekroczenia dopuszczalnej prędkości, w tym 9 kierujących, którzy przekroczyli prędkość powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Stróże prawa nałożyli 1066 mandatów, a w 13 przypadkach skierowali do sądów wnioski o ukaranie sprawców wykroczeń.

Mundurowi zatrzymali 9 praw jazdy oraz 35 dowodów rejestracyjnych. Grupa SPEED zatrzymała również 2 pijanych kierowców i jednego, który kierował pomimo orzeczonego zakazu.

O skuteczności działania grupy SPEED przekonali się również w ubiegły weekend kierujący w powiecie wyszkowskim. W sobotę wieczorem 27-letnia mieszkanka Gdańska pędziła przez obszar zabudowany w miejscowości Łosinno z prędkością 131 km/h, czyli o 81 km/h szybciej niż jest to dozwolone. W konsekwencji mieszkanka województwa pomorskiego straciła prawo jazdy, do jej konta kierowców dopisano 10 punktów karnych. Dodatkowo kobieta została ukarana surowym mandatem karnym w wysokości 2500 zł.

Natomiast w piątek w tym samym miejscu swoje uprawnienia stracił 30-letni mieszkaniec Wyszkowa, który osobowym volkswagenem poruszał się z prędkością 105 km/h.

 

Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu

 

Powrót na górę strony