Aktualności

Policyjni „wodniacy” podnosili swoje umiejętności

Data publikacji 19.05.2022

15 policjantów z uprawnieniami stermotorzysty, którzy na co dzień pełnią służbę na terenie akwenów znajdujących się na terenie garnizonu mazowieckiego, przez trzy dni podnosiło swoje umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego. W czasie szkolenia zorganizowanego przez Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu policjanci ćwiczyli m.in. skoki ratownicze, pływanie pod wodą oraz holowanie osoby zagrożonej.

Aby skutecznie i efektywnie pełnić służbę na wodach i terenach przywodnych oraz nieść pomoc z zakresu ratownictwa wodnego osobom korzystającym z akwenów policjanci muszą doskonalić swoje umiejętności. Należy przy tym wspomnieć, że na terenie garnizonu mazowieckiego znajduje się 113 zbiorników i cieków wodnych, które mogą być wykorzystywane do celów rekreacyjnych, tj. 59 rzek o łącznej długości 2141,3 km oraz 54 zalewy, jeziora i inne zbiorniki wodne o łącznej powierzchni 2100,2 ha

Przez podległy KWP zs. w Radomiu teren przepływają jedne z głównych rzek Polski: Wisła, Bug, Narew, Wkra oraz usytuowanych jest 12 akwenów o powierzchni od 22 do 600 ha. W celu jak największej skuteczności oraz zapewnienia bezpieczeństwa na tych obszarach udział w szkoleniu wzięło 15  policjantów z jednostek podległych Komendzie Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu.

Policjanci przez trzy dni doskonalili swoje umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego na pływalni 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu oraz na zbiorniku w Domaniowie. Ćwiczenia prowadzone były przez doświadczonych ratowników radomskiego WOPR, którzy dzielili się z policjantami swoją wiedzą i zdobytymi wieloletnimi umiejętnościami praktycznymi z zakresu ratownictwa wodnego. Policjanci uczestniczący w szkoleniu mają świadomość, że od ich wiedzy oraz nabytych umiejętności częstokroć zależy życie ludzkie. Ćwiczyli m.in. pływanie sposobami stosowanymi w ratownictwie wodnym, skoki ratownicze, pływanie pod wodą, holowanie osoby zagrożonej oraz taktykę prowadzenia działań ratowniczych w wodzie przy ograniczonej widoczności.

Ponadto uczestnicy szkolenia mieli możliwość trenować ze sprzętem ratownictwa wodnego, prowadząc symulowane akcje ratownicze. Podsumowaniem zajęć na pływalni będzie weryfikacja umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego.

W ramach prowadzonego szkolenia odbywały się również zajęcia teoretyczne, na których omawiane były przepisy regulujące sposób pełnienia służby na obszarach wodnych oraz prawne aspekty najczęściej popełnianych przestępstw i wykroczeń na tych obszarach.

Szkolenie zostało przygotowane przez podinsp. Marcina Mąkosę i mł. asp. Daniela Dużyję z Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu oraz ratowników radomskiego WOPR-u. Zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej dla policjantów przeprowadził natomiast ratownik medyczny z Sztabu Policji KWP.

W 2021 roku na terenie Mazowsza utonęło 25 osób (2020 - 35, 2019 - 36, 2018 - 41, 2017 - 36, 2016 - 46, 2015 - 50, 2014 - 47, 2013 - 62).

Zespół Prasowy KWP/Wydział Prewencji KWP

  • Osoby pływające w basenie
  • Osoby pływające w basenie
  • Osoby pływające w basenie

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 19.98 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony