Aktualności

Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa właściciel wałęsających się psów został ustalony i ukarany

Data publikacji 09.06.2022

Wykorzystując Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy powiatu łosickiego zgłaszają zagrożenia występujące w ich miejscu zamieszkania. Jednym z nich była informacja o wałęsających się psach w miejscowości Hruszew. W wyniku podjętych działań dzielnicowy ustalił i dotarł do właściciela zwierząt.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to narzędzie pozwalające w prosty sposób poinformować policjantów o niepokojących sytuacjach czy przypadkach łamania prawa. To właśnie dzięki zgłoszeniom dokonanym za pośrednictwem aplikacji udało się rozwiązać wiele lokalnych problemów. Jednym z nich były wałęsające się psy, które miały atakować rowerzystów na terenie miejscowości Hruszew. Zgłoszenie zostało przydzielone do weryfikacji dzielnicowemu, który ustalił i dotarł do właściciela psów. Jak się okazało właściciel w żaden sposób nie zabezpieczył zwierząt, co umożliwiło im swobodne bieganie po wsi. Mężczyzna za niezachowywanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt został ukarany mandatem karnym i zobowiązał się do właściwego zabezpieczenia zwierząt.

Sytuacja ta pokazała, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa sprawdza się jako narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy mają większy wpływ na bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania.

Żeby dokonać zgłoszenia wystarczy nam komputer bądź telefon z dostępem do internetu. Po uruchomieniu bezpłatnej aplikacji należy wybrać rodzaj zagrożenia, które chcemy zgłosić i miejsce występowania tego zagrożenia. Można dodatkowo wprowadzić datę, opis zagrożenia, dzień tygodnia i porę dnia, a także załączyć plik o pojemności do 5 megabajtów, np. zdjęcie.

Wystarczy już tylko kliknąć „zgłoś”. Zgłoszenie jest odbierane przez koordynatora i przekazywane do weryfikacji policjantom z różnych komórek. Czy zgłoszenie zostało już zweryfikowane i z jakim skutkiem poznamy po kolorze, który przyjmie nasze zgłoszenie. Każde nowe zgłoszenie oznaczone jest kolorem zielonym. Gdy zlecone zostanie do weryfikacji, wówczas zmieni kolor na żółty. Po weryfikacji może przyjąć kolor szary co oznacza, że zgłoszenie nie potwierdziło się, bądź kolor czerwony, co oznacza że informacja została potwierdzona, a policjanci podejmą czynności by wyeliminować występowanie zagrożenia w danym miejscu.

Pamiętaj, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

 

Autor: asp. Nina Zaniewicz

 

 

Powrót na górę strony