Aktualności

Ładna pogoda zachęca do jazdy jednośladami, niestety dla niektórych jest to ostatnia jazda w życiu

Data publikacji 27.06.2022

Rośnie liczba motocyklistów i motorowerzystów na drogach. O rowerzystach nie wspominając. Rośnie również liczba wypadków z ich udziałem. W miniony weekend policjanci odnotowali kolejne zdarzenia z udziałem jednośladów. Przyczyny wypadków są niezmiennie te same - nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu. Jednak najczęstszą i zbierającą największe „tragiczne żniwo” przyczyną jest brawura, która zgubił już niejednego użytkowania dróg.

W sobotę w Woli Lipienieckiej (pow. szydłowiecki) na niestrzeżonym przejeździe kolejowym kierujący skuterem wjechał w pociąg relacji Wrocław-Lublin. W wyniku zderzenia motorowerzysta stracił nogę i został przetransportowany śmigłowcem LPR do szpitala. Dzień później w Koszelewie (pow. płocki) na drodze powiatowej, starszy mężczyzna kierując motocyklem zjechał z drogi i uderzył w przystanek autobusowy, na którym nie było innych osób. Z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł. Zaś w piątek w Jastrzębcu (pow. przasnyski) 18-latak kierując rowerem wyjechał z drogi podporządkowanej wprost pod jadącego prawidłowo forda. Kierujący rowerem poniósł śmierć na miejscu.

Niestety jak co roku w sezonie wakacyjnym w statystykach policyjnych przybywa zdarzeń z udziałem motocyklistów, motorowerzystów i rowerzystów.

Przyczyny wypadków są niezmiennie te same - nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie, niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu. Jednak najczęstszą i zbierającą największe „tragiczne żniwo” przyczyną jest brawura i nadmierna prędkość.

Jednoślady to przede wszystkim pojazdy dla ludzi młodych. Niestety - jak to często widać na ulicach - wielu spośród nich zdaje się zapominać o tym, że droga publiczna to nie tor wyścigowy, a brawurowy slalom między samochodami to igranie z życiem swoim i innych współuczestników ruchu. Z roku na rok na naszych drogach przybywa coraz więcej nowoczesnych i szybkich motocykli. Nie bez znaczenia jest tu również moda na skutery.

Policjanci po raz kolejny apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i ostrożność. Przestrzeganie obowiązujących przepisów i stosowanie się do znaków może uratować zdrowie lub życie, szczególnie wtedy gdy dojdzie do zdarzenia rower-pojazd.

Zespół Prasowy KWP

Powrót na górę strony