Aktualności

Bezpieczny wypoczynek nad wodą

Data publikacji 25.07.2022

Okres wakacji w pełni. Ciepłe dni chętnie spędzamy nad morzem czy jeziorem. Podczas wakacyjnych wyjazdów warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa nad wodą, których przestrzeganie ogranicza do minimum ryzyko wystąpienia tragicznego w skutkach wypadku.

Rady dla wypoczywających nad wodą:

 • Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz.
 • Orientuj się w oznaczeniach obowiązujących na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.
 • Nie korzystaj z kąpieli w stawach, gliniankach oraz na żwirowiskach – mogą być zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie; w razie zagrożenia nikt Cię nie usłyszy.
 • Korzystaj z kąpielisk odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników.
 • Podczas wypoczynku z dziećmi miej stały nadzór nad miejscem ich pobytu, nawet wtedy, gdy umieją pływać.
 • Obecność ratowników nie zwalnia opiekunów z obowiązku pilnowania podopiecznych.
 • Nie skacz do wody, gdy masz rozgrzaną skórę. Przed wejściem do wody zmocz klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego.
 • Nie skacz zwłaszcza na głowę do wody w miejscach nieznanych.
 • Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
 • Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku.
 • Korzystaj jedynie ze sprawnego sprzętu pływającego.
 • Pamiętaj o nakryciu głowy, smarowaniu się filtrami ochronnymi.
 • Jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy - nie przeszkadzaj ratownikom.
 • Zadbaj o czyste kąpielisko - nie wrzucaj do wody żadnych śmieci, butelek, papierków, opakowań.
 • Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu.
 • Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, zawsze zakładaj kamizelkę ratunkową.
 • Wpisz do telefonu numer ratunkowy nad wodą - 601 100 100. 

Rokrocznie mazowieccy policjanci podejmują działania prewencyjne polegające między innymi na upowszechnianiu zasad bezpiecznego wypoczynku, zachowania się nad wodą i terenach przywodnych. W celu zapewnienia bezpieczeństwa na akwenach Mazowsza, Policja deleguje w te miejsca w szczególności funkcjonariuszy na co dzień pełniących służbę w wydziałach prewencji komend miejskich i powiatowych. Do służby w patrolach wodnych przydzielani są policjanci posiadający kwalifikacje zawodowe do kierowania jednostkami pływającymi. Dodatkowo policyjni "wodniacy" systematycznie przechodzą szkolenia i ćwiczenia, których celem jest doskonalenie umiejętności, co przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa i poprawę jakości akcji ratunkowych podejmowanych w trakcie służby.


Policja prowadzi na bieżąco analizę zdarzeń związanych z utonięciami osób, na jej podstawie wyznaczane są miejsca szczególnie zagrożone, które należy uwzględnić przy alokacji sprzętowo - kadrowych sił policyjnych, z jednoczesnym wykorzystaniem do tego celu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W 2022 roku, na terenie działania Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu, odnotowano 22 przypadki utonięć, w tym już 6 w okresie trwania wakacji.


Celem zapewnienia bezpiecznego wypoczynku nad wodą samorząd Mazowsza wraz z mazowiecką Policją prowadzą akcję oznaczania niebezpiecznych kąpielisk tzw. czarnymi punktami wodnymi. W tych miejscach ustawiane są  czarne tablice z symbolem człowieka w wodzie. Widząc taki znak, powinniśmy zrezygnować z kąpieli w danym zbiorniku, nawet kiedy umiemy pływać. Obserwując taflę wody, nie możemy wiedzieć, co kryje się głębiej. Łączna liczba miejsc oznakowanych tablicami Czarny punkt wodny w 2022 roku to 93.


Jedną z form promującą bezpieczny wypoczynek nad wodą są pokazy instruktażowe Bezpieczna kąpiel organizowane przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Inicjatywa organizowana w ramach kampanii MSWiA Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą, jest doskonałą okazją do przypomnienia dzieciom i młodzieży o bezpiecznych zachowaniach i sposobach unikania zagrożeń w czasie letniego wypoczynku. Tegoroczny pokaz miał miejsce tuz prezd rozpoczęciem wakacji nad zalewem Borki w Radomiu. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych z terenu miasta Radomia, którzy mogli obejrzeć m.in.: pokazy tresury psów policyjnych czy symulacji pościgu za niebezpiecznymi przestępcami z użyciem łodzi policyjnych.


Impreza, oprócz waloru edukacyjnego, jest doskonałą okazją do przyjrzenia się pokazom umiejętności wyspecjalizowanych służb ratownictwa wodnego. Zapraszamy do zapoznania się z krótką relacją wideo z tegorocznego pokazu Bezpiecznej kąpieli.

Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu

Powrót na górę strony