Aktualności

Światowy Dzień Zwierząt

Data publikacji 04.10.2022

Z okazji przypadającego dziś Światowego Dnia Praw Zwierząt przypominamy wszystkim o obowiązkach właścicieli względem swoich pupili. Reguluje je głównie ustawa o ochronie zwierząt, która już w pierwszych słowach wspomina o tym, że ludzie winni są okazać poszanowanie, ochronę i opiekę, a także humanitarne traktowanie zwierząt.

Światowy Dzień Praw Zwierząt został ustanowiony w roku 1931 we Florencji, gdzie odbywała się konferencja ekologów, którzy właśnie w ten sposób postanowili zwrócić uwagę na problem gatunków zagrożonych wymarciem. Idealną datą wydał im się 4 października, dzień wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, w religii chrześcijańskiej uznawanego za patrona zwierząt i środowiska.

Z racji dzisiejszego dnia przypominamy, że ustawa o ochronie praw zwierząt reguluje postępowanie ze zwierzętami. W myśl przepisów każdy kto utrzymuje zwierzę ma obowiązek traktować je humanitarnie, zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.

Ustawa zabrania trzymania zwierząt domowych na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby, lub w sposób powodujący u nich uszkodzenia ciała, cierpienie. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry. Zabronione jest również umyślne zranienie lub okaleczenie, bicie zwierząt, złośliwe straszenie lub drażnienie, utrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowania, porzucenie, organizowanie walk zwierząt, czy obcowanie płciowe ze zwierzęciem, głodzenie i wiele innych. Ustawa zabrania zabijania zwierząt, za wyjątkiem przypadków w niej opisanych, a ponadto znęcania się nad nimi.

Ustawa o ochronie zwierząt wymienia również kilkadziesiąt zachowań stanowiących wykroczenia względem zwierząt oraz obowiązków nałożonych na właścicieli lub opiekunów. Przewiduje także możliwość odebrania zwierzęcia w sytuacji, gdy jego zdrowiu lub życiu zagraża niebezpieczeństwo oraz możliwość orzekania przepadku zwierzęcia, czy bezwzględnego, sądowego zakazu jego posiadania nawet na okres 15-letni. Za zabicie zwierzęcia grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Podobna kara może spotkać osobę znęcającą się nad zwierzętami.

Przy okazji dzisiejszego święta warto wspomnieć o psach policyjnych, które pracują dla nas wszystkich. Patrolują ulice miast i wsi, tropią przestępców i odnajdują osoby zaginione. Pomagają wykrywać niebezpieczne substancje i środki odurzające. Niektóre pracują przy ratowaniu ludzi, inne przeznaczone są do działań bojowych. Ogromną pracę czworonogi wykonują także w laboratorium kryminalistycznym. Pomoc ich jest nieoceniona, o czym najlepiej wiedzą przewodnicy psów garnizonu mazowieckiego, którzy na co dzień służą razem z czworonogami. W tym szczególnym dniu warto rozważyć adopcję zwierzęcia ze schroniska. W ten sposób można pomóc choć jednemu stworzeniu, odmienić całe jego życie…

O bulwersujących sparwach dotyczących zwierząt pisaliśmy wcześniej:

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który zabił psa

Uderzał własnego psa siekierą, został zatrzymany i aresztowany

Właściciel bydła odpowie za znęcanie się nad zwierzętami

Zespół Prasowy KWP zs.w Radomiu

  • Policyjny pies
  • Policyjny pies
Powrót na górę strony