Aktualności

Sprawca przemocy domowej z zarzutem zagrożonym karą do 5 lat więzienia oraz surowymi środkami zapobiegawczymi

Data publikacji 19.10.2022

Nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego domu, zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych, policyjny dozór oraz zarzut znęcania zagrożony karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności. To konsekwencje, które spotkały 44-latka, który znęcał się nad swoją żoną i dziećmi.

Bez wątpienia, kwestie rodzinne to bardzo delikatna sprawa dla każdego z nas. Niestety w wielu domach kłótnie i problemy życia codziennego doprowadzają do przemocy domowej. Do takiej właśnie przemocy – znęcania się psychicznego i fizycznego dochodziło w jednym z domów na terenie powiatu płockiego. Zaalarmowani o kolejnej awanturze płoccy policjanci nie mogli pozwolić podejrzanemu na dalszą przemoc, którą stosował wobec wspólnie z nim zamieszkującej żony i dzieci.

Mundurowi zatrzymali awanturującego się, nietrzeźwego 44–latka. Kiedy agresor przebywał w policyjnym areszcie, policjanci skrupulatnie zebrali materiał dowodowy, który przedstawili prokuratorowi. Ten po zapoznaniu się z materiałem, przedstawił 44-latkowi zarzutów znęcania się nad bliskimi, zagrożony karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Ponadto prokurator zadecydował o zastosowaniu wobec niego środków zapobiegawczych w postaci dozoru policyjnego, nakazu opuszczenia zajmowanego wspólnie domu oraz zakazu kontaktowania i zbliżania się do pokrzywdzonych.

Płoccy policjanci stanowczo wskazują, że domowi oprawcy nie mogą czuć się bezkarni myśląc, że przestępstwo „czterech ścian” pozostanie tylko rodzinną tajemnicą. Dlatego apelują do osób dotkniętych przemocą, o niezwłoczne informowanie o tego typu przestępstwie. Pamiętajmy, brak reakcji na przemoc stanowi niejako jej akceptację.

Ponadto przypominają - w całym kraju, całodobowo funkcjonuje bezpłatny telefon zaufania „Niebieskiej Linii” 800 120 002. Pod tym telefonem dyżurują specjaliści, którzy odpowiedzą na pytania, poradzą, co zrobić w konkretnej sytuacji i wskażą miejsca oraz formy pomocy w najbliższej okolicy osoby pokrzywdzonej.

Informacje na temat przemocy w rodzinie i form pomocy znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-pomocy-dla-osob-dotknietych-przemoca-w-rodzinie

 

podkom. Marta Lewandowska

Powrót na górę strony