Aktualności

Efekty pracy mazowieckiej grupy SPEED

Data publikacji 26.10.2022

964 mandaty oraz 11 zatrzymanych praw jazdy to m.in. ubiegłotygodniowe efekty działania policyjnej grupy SPEED na mazowieckich drogach. Funkcjonariusze apelują o rozsądek i wyobraźnię.

Policjanci ze specjalnej grupy SPEED w ubiegłym tygodniu nałożyli 964 mandaty karne, z czego prawie 800 większość była skutkiem przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Mundurowi zatrzymali także 11 praw jazdy, w tym 5 za zlekceważenie obowiązującego w obszarze zabudowanym ograniczenia szybkości do 50 km/h. Efekty pracy funkcjonariuszy wskazują, że na mazowieckich drogach jest wciąż zbyt dużo brawury i agresywnych zachowań.

Prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków, do jakich dochodzi na naszych drogach. Brawurowa jazda, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i agresywne zachowania kierujących wobec innych uczestników ruchu przyczyniają się do tragicznych w skutkach zdarzeń. Nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerom przy dużych prędkościach. Nadmierna prędkość jest groźna nie tylko dla kierujących i ich pasażerów, ale również dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. W przypadku potrąceń pieszych, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia. Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem prędkości zmniejsza się czas potrzebny na obserwację drogi i tym samym na reakcję.

Policjanci mazowieckiej grupy SPEED w minionym tygodniu skontrolowali 1259 pojazdów, ujawnili 1176 wykroczeń drogowych, z czego 883 to przekroczenia dopuszczalnej prędkości przez kierujących. Mundurowi nałożyli 964 mandaty karne, z czego 759 za przekroczenie prędkości, skierowali 37 wniosków o ukaranie za wykroczenia drogowe, zatrzymali 11 praw jazdy, w tym 5 za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Zatrzymali też 41 dowodów rejestracyjnych i ujawnili 6 kierujących pod wpływem alkoholu oraz 2 kierujących pojazdem, pomimo orzeczonego zakazu sądowego.

Prędkość zabija – to nie mit tylko tragiczna prawda, o czym już wielokrotnie się przekonaliśmy. Nie pozwólmy, aby przez nieodpowiedzialne zachowanie na drodze ginęli ludzie. Apelujemy o rozsądek i wyobraźnię!

Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu

Powrót na górę strony