Aktualności

Korzystajmy z zestawów głosnomówiących podczas jazdy - przypominamy nowe przepisy

Data publikacji 02.11.2022

Już od dłuższego czasu ostrołęccy policjanci obserwują zwiększoną ilość wykroczeń popełnianych przez kierowców, polegających na korzystaniu w sposób niezgodny z przepisami z telefonu. Chwila naszego zagapienia może kosztować ŻYCIE! Zwracamy się z apelem do kierujących o korzystanie z zestawów głośnomówiących podczas jazdy. Przypominamy, że zgodnie z taryfikatorem za złamanie tego przepisu grozi mandat w wysokości 500 zł oraz 12 punktów karnych! - warto o tym pamiętać zanim "nielegalnie" odbierzemy telefon.

 „Bo musiałem odebrać, przecież to tylko chwila” takie tłumaczenia słyszą najczęściej policjanci, którzy ujawniają kierujących podczas pisania smsów lub prowadzenia rozmów telefonicznych bez wymaganego przepisami zestawu głośnomówiącego. Często osoby popełniające tego typu wykroczenia bagatelizują swoje postępowanie. Niemal wszyscy kierujący przyznają, że zdają sobie sprawę z tego, że rozmawianie przez telefon grozi mandatem.

Nie o mandat tu jednak chodzi, ale o bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego. Rozmawianie przez telefon w sposób niezgodny z przepisami, bądź też pisanie wiadomości sms podczas jazdy, możemy porównać do jazdy będąc pod wpływem alkoholu.

W sposób znaczący obniża się nasza koncentracja, czas reakcji, a co za tym idzie możliwość właściwej reakcji na to co dzieje się na drodze. W ciągu kilku sekund samochód pokonuje odległość kilkudziesięciu metrów. W tym czasie, gdy kierowca nie patrzy na drogę, wielu zagrożeń może po prostu nie zauważyć.

Wystarczy, że samochód jadący przed nim zacznie nagle hamować i może dojść do wypadku. Jeszcze większym zagrożeniem niż wybieranie numeru, jest pisanie przez kierowcę smsów. Takie sytuację policjanci obserwują coraz częściej.

W przypadku osób, którzy nie są w stanie rozstać się z telefonem podczas jazdy powstały rozwiązania, m.in. zestaw głośnomówiący, który powoduje, że obydwie ręce mamy są do dyspozycji kierowcy i dzięki temu może sprawnie zareagować na sytuację, które mogą zdarzyć się na drodze. Pamiętajmy, ze nie ma tak ważnego telefonu, czy też smsa, aby stał się on przyczyną wypadku.

Zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 1 kodeksu drogowego: „Kierującemu pojazdem zabrania się: korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku”. Za złamanie przepisu grozi mandat w wysokości 500 zł oraz 12 punktów karnych. Bez wątpienia ta kwota wystarczy na zakup dobrego zestawu głośnomówiącego, dzięki któremu będziemy mogli podróżować w sposób bezpieczny.

kom. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony