Aktualności

Odblaskowa choinka bezpieczeństwa sochaczewskich policjantów

Data publikacji 13.12.2022

Odblaskowa choinka bezpieczeństwa po raz czwarty stanęła w holu sochaczewskiej komendy. Ubierali ją funkcjonariusze i pracownicy Policji. Ułożyli na niej sznury światełek i ozdobili odblaskami, które czekają na swoich właścicieli.

Jak co roku policjanci zaproponowali wymianę! Odblask za własnoręcznie wykonaną ozdobę, którą można zawiesić na gałązce choinki w holu sochaczewskiej jednostki Policji. W ten sposób połączono element świąt Bożego Narodzenia z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

O tym, że odblaski znacznie poprawiają widoczność i mogą w ten sposób uratować życie, powinni wiedzieć wszyscy. Pamiętaj, że powinniśmy kierować się przede wszystkim troską o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

Pamiętajcie!

Pieszy poruszający się po zmroku, ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Dodatkowa odległość pozwala kierowcy wyhamować, a pieszemu przeżyć.

Niechroniony uczestnik ruchu drogowego, a przede wszystkim pieszy, aby mógł poprawić swoje bezpieczeństwo na drodze, oprócz przestrzegania przepisów, musi spełnić dwa warunki: powinien posiadać odblask; powinien umieścić go w miejscu widocznym dla kierowców.

Ponownie przypominamy!

Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. W przepisach przewidziano jednak wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Zachęcamy również do noszenia odblasków w obszarze zabudowanym! Zapewne jeszcze bardziej wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa.

Autor: asp. Agnieszka Dzik

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 5.51 MB)

Powrót na górę strony