Aktualności

Dzięki szybkiej reakcji gostynińskiego policjanta uratowano ludzkie życie

Data publikacji 04.01.2023

W poniedziałek (02.01) tuż przed północą pomocnik dyżurnego gostynińskiej policji odebrał zgłoszenie o próbie samobójczej 28-letniej kobiety. Zgłoszenie przekazał mieszkaniec Skierniewic, któremu 28-latka przesłała wiadomość SMS-em, z treści której wynikało, że chce popełnić samobójstwo. Dzięki błyskawicznej reakcji policjanta nie doszło do tragedii.

Pomocnik Dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie po otrzymaniu zgłoszenia z Centrum Powiadamiania Ratunkowego z treści, którego wynikało, że mieszkaniec Skierniewic otrzymał od swojej znajomej wiadomość SMS-em, z której wynikało, że 28-letnia kobieta żegna się z nim i chce popełnić samobójstwo. Mężczyzna nie znał dokładnego miejsca zamieszkania znajomej, znał tylko numer telefonu komórkowego do kobiety. Policjanci zawsze bardzo poważnie podchodzą do takich zgłoszeń. Nigdy nie wiadomo do końca w jakim stanie psychicznym jest rozmówca. Dodatkowo, niewłaściwie poprowadzona rozmowa może spowodować targnięcie się na swoje życie.

Obsługujący zdarzenie policjant niezwłocznie podjął czynności zmierzające do ustalenia adresu kobiety, w międzyczasie próbował nawiązać z nią kontakt telefoniczny. Kobieta po kilku sygnałach odebrała telefon, potwierdziła, że zażyła duże ilości środków depresyjnych, które popiła alkoholem. 28-latka z trudem odpowiadała na zadawane pytania, nie chciała kontynuować rozmowy. Po kilku minutach rozmowy powiedziała, że zamieszkuje wspólnie z rodzicami, jednak nie chce ich obudzić. Funkcjonariusz namówił kobietę do obudzenia rodziców i przekazania im telefonu. Po ustaleniu adresu policjant na miejsce skierował patrol gostynińskiej policji oraz pogotowie. Przybyli na miejsce ratownicy medyczni udzielili kobiecie pierwszej pomocy. 28-letnia mieszkanka pow. gostynińskiego została zabrana do szpitala, gdzie trafiła pod opiekę lekarzy. Na miejscu w pokoju kobiety został znaleziony list pożegnalny, w którym 28-latka dziękowała i żegnała się z poszczególnymi członkami rodziny. Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji oraz zaangażowaniu policjanta nie doszło do tragedii.

Policjant, który wcielił się w rolę psychologa i negocjatora to mł. asp. Michał Sobol. W policji służy prawie 8 lat, a od kilku lat jest pomocnikiem dyżurnego Komendy Powiatowej Policji Gostyninie.

Pamiętaj!

  • Na terenie całego kraju można dzwonić na numer alarmowy 112 lub Kryzysowy Telefon Zaufania pod nr 116 123.
  • Pomocy i wsparcia udzielają także pracownicy centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego telefon 800 70 2222.
  • Szczegółowe informacje można znaleźć też na stronie internetowej: centrumwsparcia.pl.
  • Wsparciem służą również pracownicy telefonu zaufania dla osób cierpiących na depresję telefon 22 484 88 01. Szczegółowe informacje znajdują się też na stronie internetowej: stopdepresji.pl.
  • Jeśli znajdujesz się w stanie kryzysu emocjonalnego, poproś o pomoc, nie czekaj aż będzie za późno.
  • Jeśli znasz kogoś, kto znajduje się w kryzysie emocjonalnym, nie bądź obojętny.
  • Pomoc można znaleźć w Poradniach Psychiatrycznych i Psychologicznych, Miejskich i Gminnych Ośrodkach Pomocy Społecznej, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.

mł.asp. Paweł Klimek

Powrót na górę strony