Aktualności

„Bezpieczna kąpiel” w Kozienicach – inauguracja sezonu

Data publikacji 20.06.2017

„Bezpieczna kąpiel” - dzisiaj, kolejny już raz pod takim hasłem, tym razem w Kozienicach odbył się festyn dla dzieci, młodzieży i dorosłych poświęcony bezpieczeństwu podczas letniego wypoczynku, który został przygotowany przez Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu i Komendę Powiatową Policji w Kozienicach. Inaugurację bezpiecznego sezonu nad wodami Mazowsza swoim patronatem objął Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk.

Za kilka dni początek wakacji, słoneczna pogoda i ciepłe dni będą zachęcać do wypoczynku nad wodą. Musimy jednak pamiętać z czym wiąże się taki czas. Jest to nie tylko przyjemność i zabawa, niestety gdy wykażemy się lekkomyślnością może pojawić się zagrożenie mogące doprowadzić do tragedii.

W ubiegłym roku na Mazowszu utonęło 49 osób. Najczęściej wypadki te powodowane są lekkomyślnością, niejednokrotnie połączoną u osób dorosłych z alkoholem. Groźnie jest również korzystanie z nielegalnych i niestrzeżonych kąpielisk. W trakcie festynu organizatorzy starali się uświadomić i uczulić na wszystkie niebezpieczeństwa, aby wypoczynek nad wodą był tylko przyjemnością.

Policjanci Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KWP zs. w Radomiu oraz kozieniccy funkcjonariusze opowiadali uczestnikom festynu jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą. Wręczyli też dzieciom mnóstwo materiałów profilaktycznych właśnie o tym, jak uniknąć zagrożeń podczas wypoczynku. Przygotowano atrakcyjne pokazy umiejętności służb ratownictwa wodnego. Każdy chętny mógł też nauczyć się, jak wyciągnąć z wody tonącego i jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Zademonstrowano działania pościgowe policji wodnej, podczas których policjanci na łodziach motorowych pokazali, jak zatrzymuje się jednostki pływające stwarzające zagrożenie na wodzie. WOPR zaprezentował akcję ratowniczą przy użyciu specjalistycznego sprzętu, zarówno podręcznego, jak i sprzętu ciężkiego, w tym skutera. Swoje umiejętności zaprezentowali także radomscy strażacy. Nie odbyło się także bez prezentacji tresury psów policyjnych oraz akcji gaszenia pożaru poprzez zrzut wody z samolotu dromader.

Każdy z pokazów był szczegółowo omówiony przez specjalistów, a dzieci ochoczo przyłączały się do dyskusji na temat bezpiecznego zachowania. Pokazy wspólnie z uczestnikami festynu oraz zaproszonymi gośćmi obserwował Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji insp. Tomasz Michułka wraz z I Zastępcą insp. Markiem Świszczem i Szefem Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach mł. insp. Tomaszem Cybulskim. Umiejętności prezentujacych podziwiał także m.in. Prezes ENEA, Starosta Powiatu Kozienickiego, Burmistrz Gminy Kozienice, Prezes WOPR, Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Kozienicach oraz przedstawiciele Związku ZSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego.

Festyn nad rzeką w Kozienicach zorganizowali wspólnie: Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, Komenda Powiatowa Policji w Kozienicach, Urząd Miasta i Gminy Kozienice w Radomiu, ENEA Wytwarzanie - Elektrownia Kozienice, Państwowa Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe, Dyrekcja Lasów Państwowych, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

 

 

Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu/RJ/AC

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 10.84 MB)

Powrót na górę strony