Warsztaty filmowe dla początkujących. Program konkursów filmowych - Aktualności - Policja Mazowiecka

Aktualności

Warsztaty filmowe dla początkujących. Program konkursów filmowych

Data publikacji 22.06.2017

Warsztaty filmowe - stały element Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO, których współorganizatorem jest KWP zs. w Radomiu. Odbędą się w tym roku w niezwykle różnorodnej formule. Jednym z cyklów warsztatowych zaplanowanych podczas festiwalu będzie seria szkoleń pt. ABC PRACY PRZED KAMERĄ, którą przygotują aktorzy: Anna Mucha, Katarzyna Dorosińska i Adam Majewski oraz reżyser, operator i montażysta Oskar Żytkowski.

Założeniem warsztatów będzie oswojenie uczestników z kamerą i nauczenie ich, jak akceptować i udoskonalać swój wizerunek. Prowadzący: operator i reżyser w jednym oraz zawodowi aktorzy będą pracować z uczestnikami nad tym, jak dobrze wypaść przed kamerą oraz jak kontrolować mowę ciała podczas pracy na planie.

Jednym z zadań warsztatowych będzie odgrywanie scenek aktorskich przed kamerą. Wystąpienia będą rejestrowane i analizowane wspólnie przez uczestników. Celem szkoleń będzie zwiększenie świadomości na temat tego, w jaki sposób poszczególne zachowania oraz wygląd/wizerunek każdego z uczestników postrzegany jest przez grupę i przede wszystkim - jaki finalnie obraz tworzy kamera. Warsztaty pomogą uczestnikom w „samopoznaniu” się z kamerą, uświadomieniu sobie zachowań, tików i odruchów, które są indywidualnymi cechami aktorów i które mogą, ale nie muszą, pomagać w kreowaniu postaci.

Podczas zajęć zostaną także omówione kwestie dotyczące podstawowego warsztatu aktorskiego (reguły mówienia, zasady poprawnej emisji głosu) i aspekty psychologiczne towarzyszące pracy z kamerą (opór psychiczny przed oglądaniem i słuchaniem samego siebie).

W ramach praktycznego warsztatu prowadzący przedstawią także, jak ważne - prócz umiejętności aktorskich - są kwestie techniczne, które umożliwiają dobrą współpracę między aktorem, a resztą ekipy filmowej. Uczestnicy poznają podstawy odpowiedniej kontynuacji ruchu w różnych kadrach, techniki dostarczania dialogu (wg. zasady najpierw pokaż operatorowi, co myśli twoja postać, a potem mów). Elementem warsztatu będzie również omówienie podstawowych zagadnień dotyczących kadrów i ruchów kamery, praca w wybranych kadrach, tzw. eye line exercise, czyli ćwiczenia na dobrą linię wzroku, a także zadania na prawidłowe przemieszczanie się w kadrze (hitting the mark).

Na zgłoszenia do udziału w warsztatach filmowych ABC PRACY PRZED KAMERĄ organizatorzy czekają do 26 czerwca 2017 r. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Warsztaty odbędą się w dniach 3-6 lipca 2017 w Radomiu. Oferta skierowana jest do młodzieży w wieku 14-18 lat. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej festiwalu (www.kameralnelato.pl).

Organizatorami warsztatów są American Corner Radom i FILMFORUM, przy wsparciu Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce.

10. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO ogłosiły program trzech sekcji konkursowych. W Konkursie Głównym - prezentującym filmy zrealizowane przy wsparciu instytucjonalnym, zostaną pokazane 22 filmy, Konkurs Filmów Niezależnych - powstających poza tradycyjnym systemem produkcji filmowej i telewizyjnej - zaprezentuje 10 obrazów, w Konkursie Filmów Odrzutowych HYDE PARK - czyli sekcji poświęconej prezentacji krótkich form filmowych niemieszczących się w typowej klasyfikacji gatunkowej zostanie pokazanych 11 filmów. W sumie festiwal zaprezentuje w konkursach 43 filmy krótkometrażowe.

- Konkurs Główny ukazuje oryginalność młodego polskiego kina. To filmy z pazurem, doskonale wyreżyserowane, zagrane. Młodzi reżyserzy nie boją się podejmowania trudnych tematów, ale jednocześnie robią w to w sposób atrakcyjny dla widza. Jak zwykle silny nurt naszego Konkursu stanowią animacje. Znakomite filmy reżyserów ze Szkoły Filmowej w Łodzi, z ASP z Krakowa i od niezależnych producentów zapadają w pamięć perfekcją wykonania i oryginalną kreską – podkreśla Anna Wróblewska, dyrektor festiwalu. - Mam również nadzieję, że Konkurs Filmów Niezależnych będzie atrakcyjny dla naszych widzów. Filmy offowe mają w sobie świeżość, oryginalność, ale także, co należy podkreślić, są coraz lepiej zrealizowane pod względem technicznym i scenariuszowym.

 

KONKURS GŁÓWNY:

fabuły:

„CZUŁOŚĆ”, reż. Emilia Zielonka, prod. Gdyńska Szkoła Filmowa

„JA I MÓJ TATA”, reż. Alek Pietrzak, prod. Studio Munka - SFP

„JERRY”, reż. Roman Przylipiak, prod. Studio Munka - SFP

„KONIEC WIDZENIA”, reż. Grzegorz Mołda, prod. Gdyńska Szkoła Filmowa

„NAJPIĘKNIEJSZE FAJERWERKI EVER”, reż. Aleksandra Terpińska, prod. Studio Munka - SFP

„POWRÓT”, reż. Damian Kocur, prod. WRiTv UŚ

„SPITSBERGEN”, reż. Michał Szcześniak, prod. Studio Munka - SFP

dokumenty:

„AMERYKAŃSKI SEN”, reż. Marek Skrzecz, prod. Studio Munka - SFP

„DANIEL”, reż. Anastazja Dąbrowska, prod. WRiTv UŚ

„DZIADEK”, reż. Andrzej Święch, prod. Warszawska Szkoła Filmowa

„MIĘDZY NAMI”, reż. Maciej Miller, prod. Gdyńska Szkoła Filmowa

„MÓW DO MNIE”, reż. Marta Prus, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi

„PIĘKNIE NAM SIĘ UKŁADA”, reż. Maciej Jankowski, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi

animacje:

„BRACIA”, reż. Anna Waćkowska, prod. ASP Kraków

„CARGO”, reż. Sławomir Shuty, Maciej Bochniak, prod. Wydawnictwo Korporacja Ha!art

„CIAŁO OBCE”, reż. Marta Magnuska, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi

„DORADCY KRÓLA HYDROPSA”, reż. Natalia Brożyńska, prod. WJTeam

„GOŚĆ”, reż. Aleksander Józefczyk, prod. ASP Kraków

„KOSMOS”, reż. Daria Kopiec, prod. WJTeam

„O MATKO!”, reż. Paulina Ziółkowska, prod. FUMI Studio

„PIES SCHROEDINGERA”, reż. Natalia Krawczuk, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi

„SAMOTNOŚĆ”, reż. Igor Kawecki, Betina Brożek, prod. ASP Kraków

KONKURS FILMÓW NIEZALEŻNYCH:

fabuły:

„16.03”, reż. Natalia Siwicka, prod. Marta Łachacz

„HONOR”, reż. Mateusz Żegliński, prod. Mateusz Żegliński - Wydział Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie

„HYCEL”, reż. Daria Woszek, prod. Cor Leonis Production, All Muses

„JESTEM TOMEK”, reż. Paweł Son Ngo, prod. FILM BUSTERS Paweł Son Ngo

„OSOBNO/RAZEM”, reż. Mateusz Buława, prod. Józef Herold

„REDAKTOR”, reż. Paweł Wróbel, prod. Akademia Filmu i Telewizji, Paweł Wróbel

dokumenty:

„DROGA POWROTNA”, reż. Mateusz Żegliński, prod. Mateusz Żegliński - Wydział Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie

„NIE SĄDZIĆ”, reż. Pawlina Carlucci Sforza, prod. Narodowe Centrum Nauki

animacje:

„ALEGORIA EKOLOGICZNA”, reż. Tomasz Pawlak, prod. Tomasz Pawlak

„OPOWIEŚĆ PANI LASU”, reż. Michał Wójcicki, prod. Michał Wójcicki

 

KONKURS FILMÓW ODRZUTOWYCH „HYDE PARK”

- Jak co roku, filmy które zostaną zaprezentowane w HYDE PARKU charakteryzują się dużą różnorodnością - w konkursie zaprezentujemy zarówno animacje, teledyski jak i krótkie formy fabularne. Gatunkowo tegoroczny konkurs przebiegnie pod znakiem komedii i groteskowego horroru. Na uwagę zasługuje duża ilość filmów trwających ponad 10 min - mówi Michał Grosiak, zastępca dyrektor festiwalu. - W tym roku HYDE PARK zwiastuje ciekawą rywalizację: w konkursie znalazły się filmy laureatów poprzednich edycji konkursu - Piotra Matwiejczyka i Aleksandry Białkowskiej. Akcentem nawiązującym do poprzednich edycji będzie również film „Intrubear”. To już trzecia część opowieści o pluszowym misiu, który przybył z kosmosu by walczyć z ziemianami. Poprzednie części cieszyły się dużą sympatią widzów.

 

„ABI”, reż. Kacper Olszewski

„THE BAD EGG”, reż. Adam Orsborn

„BRUDNY HENRYK KONTRA PSEUDOKIBICE”, reż. Michał Domaszewski

„GORYLE” z cyklu „PSYCHOANIMALJA”, reż. Izabela Chamczyk

„INTRUBEAR”, reż. Rafał Dobrowolski

„NA ZIARNKU MAKU”, reż. Kacper Olszewski

„OSTATNIE SŁOWO - ŁAWECZKA”, reż. Aleksandra Białkowska

„SEKRETY SYPIALNI”, reż. Piotr Matwiejczyk

„WINDA”, reż. Daniel Czapczuk

„ZeDu - MROK”, reż. Daniel Malarski

„ZIELONA”, reż. Jan Kemnitz

 

10. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO odbędą się w dniach 2-8 lipca 2017 roku w Radomiu. Wszystkie szczegóły dostępne są na stronie: https://kameralnelato.pl/

Powrót na górę strony