Aktywny i świadomy senior w świecie finansów - Aktualności z powiatów - Policja Mazowiecka

Aktualności z powiatów

Aktywny i świadomy senior w świecie finansów

Data publikacji 15.01.2019

W poniedziałek 14 stycznia w Filii nr 8 Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego odbyło się spotkanie z płockimi seniorami, inaugurujące cykl spotkań w ramach projektu „Aktywny i bezpieczny senior w świecie finansów”. Gościem specjalnym była przedstawicielka banku, która przekazała cenne informacje dotyczące finansów.

Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie w dzisiejszej rzeczywistości bez konta bankowego i karty bankomatowej. „Plastikowe pieniądze” to bardzo wygodna forma płacenia za zakupione towary. Konta bankowe, to również wygodna forma przechowywania pieniędzy, dzięki której nie jesteśmy narażeni na kradzieże swoich oszczędności z mieszkań.

Dzisiaj młodszych osób z reguły nie trzeba przekonywać do zakładania kont bankowych, ponieważ zdecydowana większość zakładów pracy zatrudniających swoich pracowników przelewa na ich konta comiesięczne wynagrodzenie. Trochę inaczej jednak wygląda sytuacja w przypadku seniorów.

Niestety jeszcze niektórzy nasi seniorzy nie korzystają z kont bankowych, narażając się w ten sposób na ewentualne kradzieże swoich oszczędności z mieszkania. Seniorzy, którzy takie konta mają, nie zawsze zdają sobie sprawę z zagrożeń na jakie mogą być narażeni w przypadku niewłaściwego postępowania, np. podczas wypłaty pieniędzy z bankomatu.

Dostrzegając te zagrożenia, w Komendzie Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu został opracowany projekt pn. „Aktywny i świadomy senior w świecie finansów”. Celem projektu jest upowszechnienie wśród seniorów podstawowej wiedzy na temat bezpiecznego funkcjonowania we współczesnym świecie finansów.

W poniedziałek 14 stycznia, projekt ten został zainaugurowany na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Płocku. W Filii nr 8 Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego, przy ul. Walecznych w Płocku, odbyło się spotkanie z płockimi seniorami. W spotkaniu wzięło udział 40 osób, gościem specjalnym była przedstawicielka banku.

Głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo podczas dokonywania wypłat z bankomatów lub przy okienkach bankowych. Przedstawicielka banku przekazała wiele cennych porad i poinformowała o zasadach bezpieczeństwa podczas płacenia kartą za zakupy czy też wypłacania pieniędzy z bankomatów. Mówiła m.in. o tym, na co trzeba zwracać uwagę przy bankomacie, poinformowała o wszelkiego rodzaju urządzeniach, które mogą być umieszczane przez przestępców na bankomatach i dzięki którym przestępcy w sposób nieuprawniony mogą uzyskiwać informacje dotyczące nr pin, informowała również o sposobach postępowania w przypadku zatrzymania karty przez bankomat. Kolejnym ważnym zagadnieniem było przekazanie seniorom informacji na temat zabezpieczeń stosowanych w polskich banknotach, aby seniorzy mogli rozpoznać, czy banknot nie jest podrobiony.

Przedstawicielka Komendy Miejskiej Policji w Płocku mówiła o rodzajach przestępstw, na które narażeni są seniorzy, którzy w sposób niewłaściwy obchodzą się z kartą bankomatową, przekazała kilka zasad bezpieczeństwa dotyczących m.in. przechowywania kart bankomatowych i nr pin.

Poniedziałkowe spotkanie było spotkaniem inaugurującym cykl spotkań w ramach Projektu. W Płocku zorganizowanych zostanie jeszcze 5 spotkań. Każde spotkanie będzie poświęcone innego rodzaju zagrożeniom, czekającym na seniorów w skomplikowanym i czasami nie do końca rozumianym przez seniorów świecie finansów.

 

Powrót na górę strony