Sprostowania i komentarze

Stanowisko Policji w związku z publikacją odnośnie interwencji w Przasnyszu

Data publikacji 19.07.2016

W związku z publikacją artykułu autorstwa pani Elżbiety Grzybowskiej dla KAI pt."Przasnysz: napad na księdza z bronią w ręku", w związku z brakiem możliwości wcześniejszego ustosunkowania się do poruszanej w publikacji interwencji, przedstawiamy stanowisko Policji

Z niepokojem odczytaliśmy informację autorstwa pani Elżbiety Grzybowskiej dla Katolickiej Agencji Informacyjnej pt. „Przasnysz: napad na księdza z bronią w ręku”. Z artykułu wyłania się obraz przasnyskiej Policji, która miała zbagatelizować zgłoszenie o agresywnym w stosunku do duchownego mężczyźnie. Już pierwsze ustalenia jednoznacznie wskazują na to, że tak nie było, a autorka informacji w żaden sposób nie próbowała kontaktować się przed publikacją z jakimkolwiek przedstawicielem Policji.

 

W związku z wcześniejszym brakiem możliwości ustosunkowania się do opisywanego tematu przedstawiamy, na podstawie między innymi  zebranego materiału procesowego, stan faktyczny wczorajszej interwencji.

 

 

Z informacji zebranych przez Komendę Powiatową Policji w Przasnyszu wynika, że policjanci  interweniowali w dniu 19 października br. po godz. 16:00. Ksiądz z parafii Chrystusa Zbawiciela zgłosił, że nieznany mu, nietrzeźwy mężczyzna wszedł na teren plebanii, zażądał widzenia się z proboszczem i wszczął awanturę. Awanturujący się mężczyzna oddalił się przed przyjazdem patrolu.

 

W trakcie rozmowy policjantów ze zgłaszającym relacjonował on, że awanturnik groził mu, iż może mu zrobić fizyczną krzywdę w przypadku kiedy nie będzie miał możliwości spotkania się z proboszczem. Z relacji księdza wynikało, że mężczyzna miał ze sobą przedmiot przypominający broń koloru zielonego.

 

Po wstępnym rozpytaniu księdza i ustaleniu rysopisu  policjanci  dokonali sprawdzenia rejonu za sprawcą najścia na plebanię. Z rysopisu podanego przez księdza policjanci wytypowali prawdopodobnego sprawcę zdarzenia który został zatrzymany około godz. 21:00 podczas interwencji u swojej byłej konkubiny. Mężczyzna aktualnie przebywa w policyjnym areszcie, w momencie zatrzymania miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

 

Policjanci zgodnie z obowiązującymi przepisami poinformowali księdza, że ma możliwość złożenia wniosku o ściganie sprawcy gróźb karalnych (jest to przestępstwo ścigane na wniosek pokrzywdzonego). O sprawie tej został powiadomiony prokurator dyżurujący. Policjanci pozostają w kontakcie z księdzem zgłaszającym wczorajszą interwencję. Zostało przyjęte stosowne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

 

Powyższe stanowisko zostało przesłane do autorki przywołanego na wstępie artykułu z wnioskiem o publikację.

 

kom. Alicja Śledziona

Rzecznik Prasowy KWP zs. w Radomiu

Powrót na górę strony