Bezpieczeństwo seniorów

Akcja informacyjna dla seniorów z okazji Święta Babci i Dziadka przeprowadzona przez policjantów

Data publikacji 06.03.2017

Dzień Babci i Dziadka stanowi wyjątkową okazję dla policjantów na przekazanie osobom starszym informacji na temat bezpiecznego zachowania. Z okazji swojego święta seniorzy odwiedzają placówki oświatowe, przede wszystkim przedszkola, gdzie wnuki przygotowują dla nich uroczyste spotkania połączone z występami. Dlatego przed tymi wizytami w 14 radomskich przedszkolach umieszczone zostały plakaty pn. Nie daj się nabrać „na wnuczka” i „na policjanta” oraz przekazane ulotki, które również mają przestrzec przed staniem się ofiarą oszustów.

Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, dlatego tak ważne jest uświadomienie osób starszych przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony oszustów. Chcemy także zainteresować młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie, mogą przekazać im niezbędną wiedzę. Zachęcamy do rozmawiania o oszustwach, bo tylko wiedza i świadomość uchronią przed staniem sie ofiarą.


Akcja spotkała się z ogromną życzliwością i wsparciem ze strony pracowników i dyrekcji przedszkoli, którzy zobowiązali się także do informowania osób starszych o zagrożeniach i prowadzonej przez Policję akcji.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, o które apelujemy:
⦁    nie działaj pochopnie pod presja czasu,
⦁    po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą,
⦁    jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom Policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112 jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę,
⦁    Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy!


W 2016 roku straty osób powyżej 65 roku życia, które padły ofiarami oszustów na terenie garnizonu mazowieckiego przekroczyły 3 miliony złotych. W tym blisko 1,5 miliona ukradli oszuści działający metodą „na wnuczka”.

 

 

Autor: nadkom. Katarzyna Kucharska/WP KWP zs. w Radomiu

Powrót na górę strony