Bezpieczeństwo seniorów

Nie daj się okraść.

Data publikacji 07.12.2020

Kradzieże i włamania to przestępstwa, których w 100% nie da się uniknąć, ale można w dużym stopniu ograniczyć skalę strat, stosując różne zabezpieczenia i tym samym w znacznym stopniu podnieść poziom swojego bezpieczeństwa. Jeżeli Twój dom nie będzie odpowiednio chroniony, może stać się bardzo łatwym łupem dla włamywaczy.

Złodzieje przeważnie zanim włamią się do mieszkania, długo obserwują jego właścicieli. Mają wtedy odpowiednie rozeznanie i opracowaną taktykę działania. Zdarza się, że złodzieje decydują się na włamanie, gdy dom nie jest pusty, często podając się za pracowników zakładu energetycznego czy wodociągów, czy też planują kradzież z włamaniem nocą, gdy właściciele posesji śpią. Włamywacz może rozpylić substancję usypiającą, by dodatkowo upewnić się, że domownicy będą spali przez dłuższy czas. Są to potencjalne przypadki, kiedy złodziej może włamać się do mieszkania i ukraść cenne przedmioty.

Co możemy zrobić, żeby zminimalizować ryzyko, aby utrudnić działanie włamywaczowi?

Nie stwarzajmy okazji złodziejom !

 • Zawsze zamykajmy drzwi i zabezpieczajmy okna oraz wejścia balkonowe przed opuszczeniem domu, włączajmy alarm (jeśli posiadamy).
 • Uświadamiajmy swoje dzieci, aby nigdy nikomu nie udostępniały kluczy do mieszkania.
 • Sprawdzajmy tożsamość i cel wizyty osób dla nas obcych np. pracownika gazowni, hydraulika itp.
 • Po wejściu do domu zamykajmy drzwi na zamek.
 • Nigdy nie zostawiajmy dokumentów i kluczy do samochodu w przedpokoju.
 • Jeśli posiadamy cenne przedmioty np. dzieła sztuki oznakujmy je w dyskretnym miejscu, w przypadku utraty będzie łatwiej je zidentyfikować.
 • Wyjeżdżając na urlop, nie chwalmy się  tym na portalach społecznościowych, które włamywacze często wykorzystują jako jedno z najlepszych źródeł informacji, im mniej osób wie o naszej nieobecności, tym lepiej.
 • Jeżeli posiadasz psa, zwracaj uwagę na zmianę jego zachowania, które może sygnalizować, że dzieje się coś niebezpiecznego.
 • W drzwiach montujmy tylko atestowane zamki.
 • Możemy zamontować system alarmowy, który w znacznym stopniu zniechęci rabusia do działania.
 • Istotnym elementem jest dobre oświetlenie domu i posesji, duża ilość lamp wokół domu bez wątpienia będzie deprymowała włamywaczy, ponieważ podchodząc do budynku będą doskonale widoczni.
 • Ważnymi urządzeniami, które pozwalają kontrolować kto i w jakim celu chce dostać się na naszą posesję są: domofon lub videodomofon.  Zapisany obraz i dźwięk może ułatwić później Policji identyfikację przestępcy. Warto zadbać, aby obraz z kamer był przekazywany także na urządzenia mobilne, dzięki temu będąc na wakacjach czy
  w  pracy, będziemy mogli prowadzić stały podgląd naszego domu.
 • Pamiętajmy o tym, że zaufany sąsiad to jedno z najlepszych zabezpieczeń przed złodziejami.
 • Rozważmy ubezpieczenie domu lub mieszkania aby zminimalizować ewentualne straty powstałe podczas włamania.
 • Jeśli coś lub ktoś podejrzany wzbudzi nasz niepokój, poinformujmy o naszych spostrzeżeniach najbliższą jednostkę Policji pod nr 997/ 112.

JESIENIĄ I ZIMĄ NASILAJĄ SIĘ KRADZIEŻE NA DZIAŁKACH.

            O bezpieczeństwo na działkach warto zadbać wspólnie z sąsiadami – poznać sąsiadów, wymienić się telefonami i zwracać uwagę na działki i wszystkie niepokojące sytuacje. Stan zabezpieczeń można kontrolować co jakiś czas po zamknięciu. Kilkumiesięczną nieobecność właściciela i brak zmian na działce łatwo zauważyć i wykorzystać do kradzieży.

Pamiętajmy o tym, żeby:

 • Starannie zabezpieczyć altanę lub domek – wzmocnić drzwi, zamontować na nich atestowane zamki i założyć na okna kraty.
 • Właściwie zabezpieczyć sprzęt ogrodniczy, który najczęściej pada łupem złodziei. Przechowywany sprzęt i inne przedmioty stanowiące wartość np: kosiarki, skrzynki
  z narzędziami, powinny być umieszczone w miejscu niewidocznym dla osób postronnych lub zabierane do domu.
 • Zachować dokumenty gwarancyjne nowego sprzętu z numerami fabrycznymi. Wartościowe przedmioty dobrze jest oznaczyć w trwały i widoczny sposób oraz zrobić dokumentację fotograficzną.                                                             

Niektórzy działkowcy decydują się na zamontowanie fotopułapek, w przypadku, gdy ktoś przed nimi przejdzie, robią mu zdjęcie. To wprawdzie złodzieja nie wystraszy, ale ułatwi jego zatrzymanie. Innym odstraszaczem" są montowane wokół budynku atrapy kamer (niektóre nawet zmieniają położenie) z imitującymi nagrywanie, migającymi na czerwono diodami. Zawodowych włamywaczy oczywiście to nie zniechęci, ale amatorzy na ich widok mogą być nieco zdezorientowani.

Wszelkie zagrożenia, podejrzenia i niebezpieczne sytuacje w okolicy należy na bieżąco zgłaszać Policji. Pomoc i radę można uzyskać od dzielnicowego, opiekującego się terenem, na którym jest działka.

 Gdy staniesz się ofiarą włamania wezwij na miejsce Policję, staraj się niczego nie dotykać, nie sprzątaj, nie przeglądaj swoich rzeczy, aby ustalać co zginęło, gdyż w ten sposób możesz zatrzeć ślady pozostawione przez włamywaczy.

opr. A. Sosnowska

Powrót na górę strony