Przemoc w rodzinie
Rozmiar czcionki
- Areszt za znęcanie się nad rodziną Do policjantów z grójeckiej komendy zgłosiła się 42-letnia mieszkanka powiatu grójeckiego. Kobieta opowiedziała o zachowaniu męża wobec jej i ich dzieci. Podczas interwencji okazało się, że 49-letni mężczyzna znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoją żoną oraz dziećmi. Sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wkrótce za swoje czyny odpowie przed sądem.
- Za znęcanie w rodzinie "na bruk". Policjanci wydali nakaz opuszczenia mieszkania Policjanci z Posterunku Policji w Pilawie wydali nakaz natychmiastowego opuszczenia oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia wobec 51-latka, który stosował przemoc wobec żony. Ponadto dzielnicowy gminy Teresin również wydał nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu wobec 69-latka podejrzewanego o stosowanie przemocy wobec żony. Funkcjonariusze wykorzystali instrumenty prawne pozwalające na szybkie izolowanie osoby dotkniętej przemocą od osoby stosującej przemoc, w sytuacji gdy stwarza ona zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników.
- Sprawca przemocy domowej z zarzutem zagrożonym karą do 5 lat więzienia oraz surowymi środkami zapobiegawczymi Nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego domu, zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych, policyjny dozór oraz zarzut znęcania zagrożony karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności. To konsekwencje, które spotkały 44-latka, który znęcał się nad swoją żoną i dziećmi.
- Każdy człowiek powinien czuć się bezpiecznie w swojej rodzinie i w swoim miejscu zamieszkania W sytuacjach, w których bezpieczeństwo członków rodziny jest zagrożone ze strony osób im najbliższych, Policja stanowi jedną z pierwszych instytucji podejmujących działania mające na celu ochronę zdrowia oraz życia osób doświadczających przemocy. Policja ma prawo wydać nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Od początku roku w garnizonie mazowieckim wydano łącznie 200 nakazów i zakazów.
- Podejmowanie przez policjantów interwencji w związku z przemocą w rodzinie, w świetle nowelizacji ustawy o Policji, wynikającej z ustawy z dnia 30 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy — Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 956). Wydawanie wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.
- Pomoc dzieciom dotkniętym przemocą Dzielnicowa z Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku po raz kolejny wdrożyła w życie program Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, realizowany wspólnie z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej i Fundacją Dzieci Niczyje. Jest on ukierunkowany na przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Głównym bohaterem tego projektu jest maskotka - Miś. Pluszowego przyjaciela policjantka przekazała dzieciom dotkniętym problemem przemocy domowej.
- Pomoc dzieciom dotkniętym przemocą Dzielnicowa st. post. Renata Soból z Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku wdrożyła w życie program Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, realizowany wspólnie z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej i Fundacją Dzieci Niczyje. Jest on ukierunkowany na przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Głównym bohaterem tego projektu jest maskotka - Miś. Pluszowego przyjaciela policjantka przekazała dzieciom dotkniętym problemem przemocy domowej.
- Maskotki dla dzieci dotkniętych przemocą w rodzinie w dniu pluszowego misia 25 listopada w Dniu Pluszowego Misia dzielnicowi wdrożyli w życie program Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, realizowany wspólnie z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej i Fundacją Dzieci Niczyje (obecnie Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę). Jest on ukierunkowany na przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Głównym bohaterem tego projektu jest maskotka - Miś. Pluszowego przyjaciela policjant przekazał dzieciom dotkniętym problemem przemocy domowej.
- Osobisty Plan Awaryjny Publikacja przygotowana dla ofiar przemocy rodzinnej w dobie pandemii COVID-19.
- Krajowy program przeciwdziałania przemocy w rodzinie