II edycja szkoleń Liderów Mazowieckiej Akademii Seniora - Bezpieczeństwo seniorów - Policja Mazowiecka

Bezpieczeństwo seniorów

II edycja szkoleń Liderów Mazowieckiej Akademii Seniora

Data publikacji 15.10.2014

Dla mazowieckiej Policji bezpieczeństwo osób starszych już od kilku lat jest priorytetem. Mazowiecka Akademia Seniora uzupełnia działania prowadzone od 2011 roku w obszarze kampanii "Bezpieczny Senior".

Projekt powstał w ramach utworzonej przez Wojewodę Mazowieckiego, jedynej w Polsce, grupy zadaniowej ds. seniorów działającej przy zespole Razem Bezpieczniej. Grupa zadaniowa ds. seniorów skupia reprezentantów służby zdrowia, pomocy społecznej, wojewódzkich służb i inspekcji oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. Ma na celu m.in. usprawnienie funkcjonowania opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, aktywizację oraz poprawę bezpieczeństwa osób starszych. Monitoruje wdrażanie rekomendacji z raportu Wojewody „Opieka nad osobami starszymi na terenie województwa mazowieckiego w latach 2009 -- 2011".

Inicjatorem „Mazowieckiej Akademii Seniora" jest Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu wspólnie z Wojewodą Mazowieckim, a partnerami są wojewódzkie inspekcje i straże. Program zakłada nawiązanie współpracy ze środowiskami seniorów poprzez rekrutację Liderów za pośrednictwem m.in. uniwersytetów III wieku i klubów seniora. Formuła programu jest otwarta - aby zostać liderem „Mazowieckiej Akademii Seniora" wystarczy wykazać się chęcią zaangażowania w sprawy seniorów, nie ma ograniczeń wiekowych, czy wykształcenia. Mazowieccy funkcjonariusze wraz z partnerami programu przeprowadzą zajęcia z wyłonionymi Liderami, którzy po przeszkoleniu będą mogli wspierać działania służb i inspekcji poprawiających bezpieczeństwo osób starszych, na przykład inicjując otwarte spotkania edukacyjne w lokalnym środowisku.

Pierwszy etap II edycji szkoleń dla Liderów Mazowieckiej Akademii Seniora odbył się w Komendzie Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu w dniu 30 września 2014 roku (dla 19 liderów). Szkolenie obejmowało Liderów z powiatów: radomskiego, białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego, lipskiego, przysuskiego, szydłowieckiego, zwoleńskiego, żyrardowskiego.

W dniu 15 października w Komendzie Miejskiej Policji w Płocku odbyło się kolejne spotkanie z Liderami Płocka, Ostrołęki, Ciechanowa, Mławy, Płońska, Przasnysza, Pułtuska, Sierpca i Sochaczewa. Dotyczyły one m.in. zapobiegania kradzieży „na wnuczka", bezpieczeństwa seniorów w ruchu drogowym, praw konsumentów seniorów oraz form pomocy społecznej dla osób starszych. Zajęcia z seniorami poprowadzili policjanci, strażacy, inspektorzy inspekcji handlowej, farmaceutycznej i sanitarnej oraz przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Po zakończeniu szkolenia Liderzy otrzymali certyfikaty oraz zostali zaopatrzeni w pakiety informacyjne, zawierające dane kontaktowe do osób -- koordynatorów projektu z poszczególnych instytucji.

Następne szkolenie zaplanowano na dzień 29 października 2014 roku w Siedlcach. Wówczas z programem zostaną zapoznani przedstawiciele: Siedlec, Garwolina, Łosic, Ostrowi Mazowieckiej, Sokołowa Podlaskiego, Węgrowa i Wyszkowa.

Na terenie garnizonu mazowieckiego jest 29 koordynatorów programu (policjantów) oraz 60 Liderów projektu w prawie każdym powiecie Mazowsza

 Pierwsze szkolenie dla 23 liderów (z obszaru garnizonu stołecznego) przeprowadzono w dniu 25 czerwca 2014 roku podczas inauguracji programu w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Chętni wciąż mogą zgłaszać się telefonicznie (48 345 30 50) lub mailem: prewencja_kwp@mazowiecka.policja.gov.pl

Powrót na górę strony