Aktualności

Stracił kilkadziesiąt tysięcy podczas sprzedaży rolet za 110 zł

Data publikacji 04.09.2024

Mieszkaniec powiatu garwolińskiego za pośrednictwem internetowej platformy zakupowej wystawił na sprzedaż plisowaną roletę. Już po kilku minutach znalazła się osoba zainteresowana zakupem, która rzekomo chciała opłacić zamówienie za pomocą przesłanego linku. W wyniku oszustwa pokrzywdzony stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Do Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie zgłosił się mieszkaniec powiatu garwolińskiego, który padł ofiarą oszustwa na internetowej platformie zakupowej. Mężczyzna wystawił na sprzedaż plisowaną roletę, wyceniając ją na 110 zł. Już po kilku minutach znalazła się osoba zainteresowana zakupem, która rzekomo chciała opłacić zamówienie za pomocą przesłanego linku do firmy kurierskiej. Zawiadamiający kliknął w link, po czym zalogował się na swój rachunek bankowy. W ten sposób oszust wypłacił z niego kilkadziesiąt tysięcy zł. Postępowanie w tej sprawie prowadzi KPP Garwolin.

Jak dochodzi do oszustwa?

  • Sprzedający wystawia produkt lub usługę na portalach sprzedażowych.
  • Do sprzedającego odzywa się osoba rzekomo zainteresowana zakupem i wypytuje o szczegóły. Kontakt najczęściej następuje przez popularne komunikatory.
  •  Sprzedający otrzymuje link do strony, na której ma podać dane swojej karty lub dane do logowania do usług bankowości elektronicznej. Link może być przesłany bezpośrednio w rozmowie przez komunikator lub w wiadomości e-mail, SMS podszywającej się np. pod portal ogłoszeniowy lub usługę kurierską.
  • Klikając w przesłany link, otwiera się specjalnie przygotowana strona, wyglądająca dla sprzedającego wiarygodnie, gdyż może tam zobaczyć np. zdjęcie i cenę swojego produktu. Strona może też łudząco przypominać stronę banku. Na tej stronie znajduje się ponadto miejsce do wpisania: karty płatniczej (dane posiadacza karty, pełen numer karty, CVV, data ważności, kod 3DS) lub danych dostępowych do bankowości elektronicznej (login, hasło, SMS kody).
  • Po podaniu powyższych danych nie dochodzi do sprzedaży i dodatkowo sprzedający traci swoje środki, stając się pokrzywdzonym.

 Pamiętaj, że:

  • dane dostępowe do konta, dane karty płatniczej oraz dane osobowe to informacje, które powinny być zawsze chronione — nie należy ich udostępniać osobom nieuprawnionym. Ujawniając je, narażamy się na utratę swoich pieniędzy, a nawet zaciągnięcie kredytu lub pożyczki;
  • jeśli ktoś wywiera presję i wymusza podjęcie natychmiastowej decyzji lub działań – to może być próba ataku;
  • warto zweryfikować wiadomość pod kątem poprawności językowej (np. czy jest napisana poprawną polszczyzną, nie zawiera literówek lub innych błędów).

podkom. Małgorzata Pychner

 

Powrót na górę strony