Chrońmy niechronionych. Niebezpieczne zdarzenie z udziałem rowerzysty
Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego to jeden z priorytetów Wydziału Ruchu Drogowego garwolińskiej komendy. Policjanci często prowadzą działania z myślą o tej grupie użytkowników dróg. W ostatnim czasie nie obyło się jednak bez groźnego zdarzenia z udziałem rowerzysty. Często niebezpiecznych sytuacji można uniknąć, dlatego przypominamy o kilku zasadach, które to ułatwią.
Wczoraj (30.01) przed godziną 18 w Michałówce doszło do potrącenia rowerzysty. Policjanci ustalili, że mężczyzna wyjeżdżał z posesji i nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującej renault. Okazało się rowerzysta był pijany. Miał w organizmie ponad promil alkoholu. Na szczęście nie wymagał hospitalizacji, został przekazany pod opiekę rodzinie. Kierujący rowerem odpowie przed sądem.
Przypominamy, że za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu grozi kara aresztu, wysoka grzywna, a nawet zakaz kierowania jednośladami. Za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości mandat wynosi 2500 zł.
Rowerzyści zaliczają się do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Ich udział w nawet niegroźnie wyglądającym wypadku może zakończyć się dla nich poważnym kalectwem, a nawet śmiercią. Pamiętajmy, pijani kierowcy i rowerzyści w konfrontacji z poruszającym się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Apelujemy o rozsadek na drodze - nie tylko po to, by uniknąć wysokiego mandatu.
Policjanci przypominają. Na bezpieczeństwo „niechronionych” wpływ mają oni sami, zarówno piesi, jak i rowerzyści. Policjanci przypominają o zagrożeniach związanych z prowadzeniem rozmowy przez telefon czy słuchaniem głośnej muzyki w słuchawkach podczas przechodzenia przez jezdnię czy kierowania rowerem. Warto też pamiętać o przepisach związanych z koniecznością używania elementów odblaskowych po zmroku poza obszarem zabudowanym - mały albo większy odblask warto mieć na odzieży poruszając się także w terenie zabudowanym. Kierowca na pewno wcześniej nas zauważy i szybciej będzie mógł zareagować.
podkom. Małgorzata Pychner