Aktualności

Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego w oku kamery policyjnego drona

Data publikacji 27.03.2025

Policjanci garwolińskiej drogówki wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu przeprowadzili działania z wykorzystaniem drona. Policjanci czuwali nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego w Garwolinie, obserwując zachowania kierowców i pieszych także z nieba.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego garwolińskiej komendy wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu przeprowadzili wczoraj (26.03) wspólne działania na terenie Garwolina. Wykorzystali przy tym policyjny bezzałogowy statek powietrzny. Dron to profesjonalne i nowoczesne urządzenie, wyposażone w precyzyjną kamerę. Rejestruje wykroczenia w miejscach, gdzie może dochodzić do szczególnie niebezpiecznych sytuacji.  

Szczególnym nadzorem zostały objęte przejścia dla pieszych, na których ruch nie jest regulowany światłami, m.in. na ulicach Kościuszki  i Aleja Legionów. Podczas działań zwrócono szczególną uwagę na nieprawidłowe zachowania kierowców wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci ujawnili kilka wykroczeń w tym zakresie, m.in. nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Policjanci przypominają, że piesi są najbardziej zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego. Kierowcę w samochodzie chroni karoseria, chronią go pasy bepieczeństwa i poduszki powietrzne, pieszego nie chroni nic. Pieszy w zetknięciu z rozpędzonym pojazdem jest bez szans. Większość potrąceń kończy się jego śmiercią lub ciężkimi obrażeniami ciała. Głównymi przyczynami zdarzeń z udziałem pieszego jest nieustąpienie mu pierwszeństwa przez kierującego pojazdem. Pamiętajmy! Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia jest obowiązany: zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo znajdującego się tam pieszego, czy to dopiero wchodzącego na przejście. 

Taryfikator przewiduje dotkliwe kary dla kierowców, lekceważących przepisy wobec pieszych. Kierowcy mogą zapłacić od 1500 zł do 3000 zł za:

  • wyprzedzenie innego pojazdu na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim;
  • ominięcie pojazdu, który zatrzymał się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu;
  • jazdę wzdłuż chodnika lub przejścia dla pieszych;
  • niezatrzymanie auta, aby umożliwić przejście osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej.

podkom. Małgorzata Pychner

Powrót na górę strony