Policyjny pies bohaterem dnia
To nie był zwyczajny dzień w szkole. Zamiast sprawdzianów i tabliczki mnożenia, uczniowie mieli okazję poznać policyjnego psa. Razem ze swoim opiekunem – doświadczonym przewodnikiem z garwolińskiej komendy – zaprezentowali uczniom, jak wygląda praca czworonożnego stróża prawa.
W minionym tygodniu w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. 1 Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie przewodnik zaprezentował umiejętności policyjnego psa: tropienie, posłuszeństwo, reagowanie na komendy. Uczniowie nie tylko mieli okazję zobaczyć psa w akcji, ale także mogli zadawać pytania, pogłaskać czworonoga i dowiedzieć się, jak należy bezpiecznie zachowywać się w obecności nieznanych psów.
Takie spotkania uczą dzieci szacunku do zwierząt, rozwijają świadomość, empatię i odpowiedzialność oraz przybliżają rolę policji w społeczeństwie. Przypominamy, jak zachować się w przypadku zagrożenia ze strony agresywnego zwierzęcia:
- Stań, nie uciekaj.
- Nie patrz psu w oczy.
- Zasłoń się niesionym przez siebie przedmiotem np. plecakiem, tornistrem, teczką, parasolem, kurtką czy inną odzieżą owiniętą wokół ręki.
- Postaraj się nie okazywać strachu, pomimo że to trudne.
- Nie odwracaj się tyłem do psa, zwłaszcza jeśli jest duży. Jeśli skoczy na plecy, może przewrócić nie tylko dziecko, ale nawet dorosłego człowieka.
- Przyjmij pozycję "żółwia". Ochronisz wystające części ciała, za które zwykle chwyta pies.
Jeśli nie zdążyłeś przyjąć pozycji „żółwia”, ustaw się do psa bokiem, w rozkroku - to pozwala lepiej utrzymać równowagę. Jeżeli pies jest duży i ciężki, pochyl się lekko do przodu. Zaciśnij dłonie w pięść i osłoń szyję. Taka postawa sprawi, że nie będziesz miał kontaktu wzrokowego z psem, a z racji tego, że będziesz stał w rozkroku, niełatwo będzie cię przewrócić. Nie wykonuj gwałtownych ruchów. Staraj się nic nie mówić. Jeśli atak psa będzie na tyle gwałtowny, że zostaniesz przewrócony, wówczas postaraj się przyjąć pozycję "żółwia".
podkom. Małgorzata Pychner