Rowerzysto, bądź bezpieczny! Sygnalizuj zamiar skrętu
Rowerzyści, jako pełnoprawni uczestnicy ruchu drogowego, korzystają z przysługujących im uprawnień, ale mają też obowiązki. O tym, że nieprzestrzeganie przepisów może doprowadzić do przykrych skutków, mógł się przekonać kierujący jednośladem, który nieprawidłowo zmieniał kierunek jazdy, przez co został potrącony przez osobowe auto.
W minioną niedzielę do garwolińskiej komendy wpłynęło zgłoszenie o potrąceniu rowerzysty. Policjanci ruchu drogowego, wykonujący czynności na miejscu zdarzenia ustalili, że kierujący samochodem bmw, poruszający się ulicą Garwolińską w Łaskarzewie, zauważył jadących przed nim dwóch mężczyzn na rowerach. Mężczyźni ci, wbrew przepisom, jechali jeden obok drugiego. W pewnym momencie jeden z nich nieprawidłowo wykonał manewr zmiany kierunku, przez co doprowadził do zderzenia z osobówką. Kierujący rowerem z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Za popełnione wykroczenia został ukarany mandatem karnym. Kierującemu bmw policjanci zmuszeni byli zatrzymać dowód rejestracyjny, z uwagi na powstałe podczas zderzenia uszkodzenia pojazdu.
Garwolińscy policjanci przypominają - rowerzysto, zanim skręcisz w prawo:
- upewnij się, że możesz wykonać manewr,
- wyciągnij prawą rękę - zasygnalizuj zamiar wykonania skrętu,
- ponownie upewnij się czy droga jest wolna,
- zbliż się do prawej krawędzi jezdni,
- wykonaj skręt ustępując pierwszeństwa pieszym na przejściu drogi poprzecznej,
- kontynuuj jazdę możliwie blisko prawej krawędzi jezdni.
Rowerzysto, zanim skręcisz w lewo:
- upewnij się, że możesz wykonać manewr,
- wyciągnij lewą rękę - zasygnalizuj zamiar wykonania skrętu,
- ponownie upewnij się czy droga jest wolna,
- zbliż się do środka jezdni (osi jezdni),
- ponownie upewnij się, czy droga jest wolna (np. czy nikt cię nie wyprzedza) i czy przeciwny pas ruchu też jest wolny,
- wyciągnięciem lewej ręki zasygnalizuj zamiar wykonania skrętu,
- gdy droga za Tobą (na twoim pasie) i przed Tobą (na przeciwnym pasie) jest wolna, wykonaj skręt,
- wjedź na właściwy pas ruchu – uważaj na pieszych na przejściu wyznaczonym na drodze poprzecznej.
Pamiętajmy także, że co do zasady nie można jeździć rowerami po jezdni obok innego uczestnika ruchu. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.
Zasady zachowania ostrożności lub szczególnej ostrożności to reguły, do których użytkownik drogi powinien rygorystycznie się stosować. Zasady te oznaczają, iż należy unikać wszelkiego działania, które mogłoby wywołać zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, utrudnić go lub narazić kogoś na szkodę.
Bezpieczeństwo rowerzystów zależy również od innych uczestników ruchu. Przede wszystkim kierowców samochodów, którzy powinni respektować pierwszeństwo przejazdu rowerzystów w miejscach wskazanych przepisami, i tak:
- zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów kierujący jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe,
- jeżeli skręca w drogę poprzeczną, również jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić,
- przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, kierujący jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi,
- kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.
Ponadto podczas wyprzedzania roweru, kierujący jest obowiązany zachować odstęp nie mniejszy niż 1 m.
Autor: sierż. szt. Małgorzata Pychner