Garwolińscy policjanci działają na rzecz małoletnich pokrzywdzonych przestępstwem
Garwolińscy policjanci ze szczególną troską angażują się w inicjatywy, mające na celu przeciwdziałanie przestępstwom wobec dzieci. Stąd udział naszej policjantki z Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii podkom. Danuty Kalinowskiej w panelu eksperckim podczas Ogólnopolskiej Konferencji „Dziecko jako ofiara przestępstwa w polskim prawie karnym”, zorganizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Prawników Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Wśród priorytetów działań profilaktycznych Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie jest ochrona dziecka przed przestępstwami, wydarzeniami okrutnymi, czy takimi, które skutkują znacznym wpływem na psychikę dziecka. Stąd zaangażowanie ze strony garwolińskich policjantów na rzecz pomocy dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy i wykorzystywania, a także ochrona praw dzieci, które uczestniczą w procedurach prawnych.
Problematyce tej poświęcona było zorganizowana wczoraj na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie przez Studenckie Koło Naukowe Nauk Prawników Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Dziecko jako ofiara przestępstwa w polskim prawie karnym”.
W panelu eksperckim Komendę Powiatową Policji w Garwolinie reprezentowała podkom. Danuta Kalinowska. W swoim wystąpieniu policjantka omówiła kategorie przestępstw, w których dzieci występują jako pokrzywdzeni. Do czynów, popełnianych na szkodę dzieci, należą najczęściej sprawy o znęcanie, niealimentacja, stalking czy kradzież tożsamości. Są wśród nich także takie czyny, jak rozpijanie małoletnich, groźby karalne, narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Podkom. Danuta Kalinowska zwróciła także uwagę na problem molestowania seksualnego dzieci. Policjantka sygnalizowała również występowanie sytuacji, w których fakt krzywdzenia małoletnich nie jest tak oczywisty. Znane są strony internetowe, które epatują szkodliwymi treściami lub zachęcają do popełnienia samobójstwa. Inne na przykład w taki sposób manipulują młodą osobą, oferując jej „rady”, dotyczące odżywiania, które w konsekwencji doprowadzą ją do anoreksji.
Podkom. Danuta Kalinowska w swoim wystąpieniu omówiła także status pokrzywdzonego w procedurze karnej, wskazała kto reprezentuje małoletniego oraz jakie przysługują mu uprawnienia.
To kolejne działanie Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie, które realizowane jest w ramach zadań, mających na celu zapobieganie przestępczości i demoralizacji nieletnich oraz działanie na rzecz małoletnich.
Autor: sierż. szt. Małgorzata Pychner