Kolizja na przejeździe kolejowym. Policjanci przypominają zasady bezpieczeństwa
Na przejeździe kolejowym w Pilawie doszło do wywrócenia się skutera, którego kierowca wjeżdżał na przejazd podczas opuszczania zapór. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Sprawa zakończyła się mandatem, nałożonym na nieostrożnego kierowcę.
Dzisiaj około godziny 10 policjanci z garwolińskiej drogówki interweniowali w związku ze zgłoszeniem, że na przejeździe kolejowym w Pilawie skuter wjechał w rogatki. Na miejscu funkcjonariusze ustalili przebieg i okoliczności zdarzenia. Okazało się, że 59-latek, który kierował skuterem marki Romet, nie zachował należytych środków ostrożności podczas zbliżania się do przejazdu kolejowego i uderzył w opuszczające się w tym czasie zapory. W wyniku tego zapora uderzyła także pieszą, która czekała na możliwość przejścia przez torowisko. Na szczęście po udzieleniu pomocy medycznej okazało się, że uczestnicy nie odnieśli poważnych obrażeń, dlatego sprawa została zakwalifikowana jako kolizja. Kierujący skuterem został ukarany mandatem w wysokości 500 zł.
Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej uwagi w okolicy przejazdów kolejowych! Kodeks drogowy przedstawia sprawę jasno:
„Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.”
Pamiętajmy, że przepisy zabraniają:
- objeżdżania opuszczonych zapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone,
- wjazdu na przejazd, jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy,
- wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowy i bezpośrednio przed nim,
- omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przed przejazdem, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
Nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego czy próby przechytrzenia systemów zabezpieczenia ruchu kończą się w najlepszym wypadku stratami materialnymi.
mł. asp. Małgorzata Pychner