Uwaga na fałszywe sms-y, wzywające do zapłaty za energię elektryczną - Aktualności - KPP w Garwolinie

Aktualności

Uwaga na fałszywe sms-y, wzywające do zapłaty za energię elektryczną

Data publikacji 23.09.2021

Policjanci przestrzegają przed oszustami, którzy podszywają się pod dostawców energii elektrycznej. Wysyłają fałszywe wiadomości sms z informacją o planowanym wyłączeniu prądu w związku z nieuregulowanymi płatnościami. Wczoraj mieszkaniec powiatu garwolińskiego po kliknięciu w załączony do wiadomości link i autoryzowaniu transakcji stracił ponad dwa tysiące złotych.

Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości sms, informując o rzekomych należnościach oraz wskazujące link do strony, na której można dokonać wpłaty. Podszywają się pod dostawców energii elektrycznej i informują o wszczęciu postępowania egzekucyjnego za niedopłatę do faktury. Otworzenie takiej strony może skutkować zainstalowaniem złośliwego oprogramowania na urządzeniu.

Wczoraj w ten sposób został oszukany mieszkaniec naszego powiatu. Z jego zgłoszenia wynikało, że dostał wiadomość sms o zaległości w opłacie za energię elektryczną. Do treści dołączony był link, umożliwiający dokonanie płatności. Pokrzywdzony posłużył się nim i zalogował się na konto. Kiedy skontaktował się ze swoim bankiem dowiedział się, że z jego konta zostały wypłacone pieniądze w kwocie ponad 2 tysięcy złotych. Gdy zorientował się, że padł ofiarą oszustwa powiadomił policjantów.

Wyjaśniamy okoliczności tej sprawy i przestrzegamy przed działającymi w sieci oszustami. Przede wszystkim po otrzymaniu podobnej wiadomości powinniśmy zweryfikować, czy sytuacja opisana w treści faktycznie nas dotyczy. Często działamy w pośpiechu i nieświadomi zagrożenia otwieramy załączony do treści link, który kieruje nas na fałszywe strony internetowe, umożliwiające logowanie do banku. Ten moment wykorzystują oszuści i wypłacają z konta nasze oszczędności. Pozornie niewielka kwota dopłaty może spowodować, że utracimy wszystkie zgromadzone na rachunku środki.

 

mł. asp. Małgorzata Pychner

Powrót na górę strony