Aktualności

Ze specjalistami o pomocy dziecku krzywdzonemu

Pomoc dziecku krzywdzonemu była tematem konferencji zorganizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Garwolinie, Avon Operations Polska oraz Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. 4 października w sali widowiskowej Kina Wilga specjaliści rozmawiali o trudnej sytuacji dzieci w zmieniającym się świecie i działaniach, które można podjąć podejrzewając, że dziecko potrzebuje pomocy.

Jednym z bardzo ważnych obszarów pracy osób zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie jest pomoc dzieciom krzywdzonym. Jest to działalność niezwykle ważna, a jednocześnie budząca liczne wątpliwości. Jak rozpoznać krzywdzenie dziecka? Jak monitorować jego sytuację? Jak pracować z jego rodzicami/opiekunami? Osoby mające kontakt z małoletnimi mogą nie mieć pewności, czy dziecko doświadcza krzywdzenia. Niepokojący wygląd i zachowanie dziecka mogą przecież nie mieć z tym związku. Dlatego edukacja przeciw krzywdzeniu dzieci jest ważną częścią działań Komendy Policji Powiatowej w Garwolinie, Avon Operations Polska i Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Stąd pomysł na zorganizowanie konferencji „Pomoc dziecku krzywdzonemu”.

W powiecie garwolińskim jest wiele instytucji i organizacji, które mogą sprawdzić, czy podejrzenia o krzywdzenie dziecka są słuszne, mogą sprawdzić, co dzieje się w domu dziecka i jeśli jest taka potrzeba, udzielić pomocy jemu i jego rodzicom. Jednak żeby instytucje te mogły zacząć działać, muszą otrzymać informację, że dane dziecko lub rodzina potrzebuje wsparcia. Podczas konferencji mieliśmy okazję wymienić się naszymi doświadczeniami. Wierzymy, że działając wspólnie możemy wiele osiągnąć i pomóc tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji – podkreśla Komendant Powiatowy Policji w Garwolinie nadkom. Janusz Mularski.

W tegorocznej edycji konferencji wystąpili podkomisarz Danuta Kalinowska z garwolińskiej komendy, prokurator Maria Kempka z Prokuratury Rejonowej w Garwolinie, psycholog Beata Lipińska z Zespołu Szkół w Miętnem, psycholog Sylwia Wielgosz z poradni Gaya, psycholog Mariola Białecka z poradni Gaya oraz Anna Czajka Popińska, zastępca dyrektora ze Szkoły Podstawowej w Michałówce.

To szczególna konferencja dla środowiska nauczycieli, psychologów, pedagogów, pracowników socjalnych oraz osób, którym bliska jest pomoc dzieciom i młodzieży doznającym krzywdzenia. Dzięki niej teoretycy i praktycy mogli się zintegrować na rzecz budowania lokalnego systemu pomocy. Organizatorzy są zgodni, że najważniejszą rzeczą w pomocy dziecku krzywdzonemu jest zapewnienie mu bezpieczeństwa oraz podjęcie wszelkich działań zmierzających do przerwania krzywdzenia. Ta konferencja stanowi jeden z elementów osiągnięcia tego celu.

 

mł. asp. Małgorzata Pychner

Powrót na górę strony