Aktualności

Pociski artyleryjskie w lesie. Przypominamy jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchu

W lesie na terenie gminy Maciejowice znaleziono pociski artyleryjskie. Pochodzące najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej niewybuchy zostały zabezpieczone przez policjantów, którzy przekazali je patrolowi saperskiemu z Warszawy. Funkcjonariusze przypominają, jak należy się zachować w przypadku ujawnienia takiego niebezpiecznego znaleziska.

Dyżurny garwolińskiej komendy otrzymał zgłoszenie (05.10.br.) dotyczące znalezionych dwóch niewybuchów w lesie w Samogoszczy. Na miejsce skierowani zostali policjanci, którzy zabezpieczyli miejsce przed dostępem osób postronnych. Funkcjonariusz rozpoznania pirotechnicznego ustalił, że są to pochodzące z czasów drugiej wojny światowej pociski artyleryjskie o długości około 40 cm i kalibrze 80 mm. Policjanci  powiadomili saperów z Warszawy, którzy zabrali niewybuchy, aby w kontrolowany sposób je zdetonować na poligonie.

To nie pierwszy taki przypadek, że na terenie powiatu garwolińskiego odnalezione zostały niewybuchy. Policjanci ostrzegają, że liczące kilkadziesiąt lat, skorodowane niewybuchy mogą być bardzo niebezpieczne. Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje należy zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. O znalezieniu materiałów niebezpiecznych należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę Policji. Policjanci zabezpieczą teren i powiadomią saperów.

mł. asp. Małgorzata Pychner

Powrót na górę strony