Kobiety w policyjnym mundurze… Wyjątkowe? Oczywiście!
Różnią się stażem służby, stopniem i rodzajem wykonywanych zadań. Wszystkie jednak są silne, stanowcze i zdecydowane, a jednocześnie delikatne, subtelne i pełne empatii. Tak można określić kobiety, które podjęły się służby w Policji. Wszystkim Paniom w dniu ich święta składamy serdeczne życzenia.
Patrolują ulice, jeżdżą na interwencje, kontrolują pojazdy, pracują na miejscu wypadków drogowych, zatrzymują sprawców przestępstw, przesłuchują świadków i podejrzanych, prowadzą prelekcje dla uczniów, a także są dzielnicowymi. Garwolińskie policjantki pełnią służbę we wszystkich pionach i jak same mówią – chcą pomagać ludziom i chronić słabszych.
Służba policjantek i zakres ich obowiązków w niczym nie różni się od pracy mężczyzn w tym zawodzie. Aby wstąpić w szeregi Policji kobiety muszą przejść jednakowe testy sprawnościowe i psychologiczne. Podczas służby w terenie nie mogą liczyć na żadne „fory”, więc od samego początku traktowane są tak jak panowie - Tak samo jak nasi koledzy musimy być odporne na stres, dobrze radzić sobie w sytuacjach trudnych, zagrażających zdrowiu i życiu. Ale są też interwencje, podczas których cechy typowo kobiece bardzo się przydają. Kiedy chodzi o małe dzieci albo młodzież lub pomoc osobom doznającym przemocy, łagodne podejście jest bardzo pomocne. Kobiety i mężczyźni uzupełniają się podczas codziennej służby. A w komendzie mamy najlepszych kolegów i partnerów na świecie – mówią funkcjonariuszki.
Szef garwolińskich policjantów nadkom. Janusz Mularski podkreśla, że przełożeni wymagają od policjantek tyle samo, co od mężczyzn – Panie, które podejmują decyzję o założeniu munduru są naprawdę skuteczne i widoczne. Z pewnością jest to męski świat, nie ukrywajmy, ale kobiety służące w Policji są niezwykle silne. I nie chodzi tu nawet o siłę fizyczną, bo wiadomo, że ograniczenia są naturalne. Bardziej chodzi o odporność psychiczną i umiejętność radzenia sobie w krytycznych sytuacjach. Nie dotyczy to tylko kobiet. Wszystko zależy od predyspozycji i charakteru, a nie od płci. Oczywiście przygotowanie fizyczne jest równie ważne. Każdy funkcjonariusz musi umieć użyć siły jako środka przymusu bezpośredniego. Często policjantki muszą włożyć w trening dwa razy więcej wysiłku, żeby zrobić to skutecznie i bezpiecznie, ale podejmują ten trud z bardzo dobrym efektem – dodaje komendant.
Mówiąc „kobiety w Policji” nie zapominamy o tych wszystkich dobrych duchach komendy, które zapewniają sprawne funkcjonowanie całej służby. Obsługa finansowa, kadry, zaopatrzenie, sprawy kancelaryjne, ale także dbanie o porządek w policyjnych pomieszczeniach to tylko wycinek spraw, przy realizacji których przeważają kobiety. Bez ich codziennego wysiłku funkcjonowanie Policji nie byłoby możliwe.
Wszystkiego najlepszego, drogie Panie!
podkom. Małgorzata Pychner