Szczęśliwy finał poszukiwań
Szczęśliwie zakończyły się poszukiwania 91-latki z gminy Pilawa. Kobieta została odnaleziona na terenie tej samej gminy i trafiła pod opiekę Zespołu Ratownictwa Medycznego. W akcji brało udział łącznie 133 policjantów, około 50 strażaków i druhów OSP, wykorzystano przewodnika z policyjnym psem tropiącym.
Informację o zaginięciu kobiety policjanci otrzymali 17 kwietnia po godzinie 21:00 od zaniepokojonej rodziny. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 91 – latka w południe wyszła z domu i do wieczora nie wróciła, ani nie nawiązała kontaktu z rodziną. Z informacji jakie uzyskali policjanci wynikało, że starsza kobieta może mieć zaniki pamięci. Z uwagi na stan zdrowia seniorki liczyła się każda chwila, dlatego policjanci jak zawsze w takich sytuacjach, natychmiast wdrożyli działania mające na celu odnalezienie osoby.
Działania poszukiwawcze trwały nieprzerwanie całą noc i były kontynuowane dzisiejszego dnia od rana. Ponad 130 policjantów, wezwanych do służby w trybie alarmowym, sprawdzało metr po metrze pobliskie tereny. Wykorzystano kamerę termowizyjną, drona, quada policyjnego i strażackiego oraz przewodnika z policyjnym psem tropiącym. Do działań aktywnie włączyli się strażacy z PSP i druhowie z OSP. Kobieta została odnaleziona przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie około 4 kilometry od miejsca zamieszkania. Na miejsce zadysponowano Zespół Ratownictwa Medycznego, którzy przewieźli kobietę do Szpitala.
Policja wciąż odnotowuje zgłoszenia, dotyczące zaginięć osób w podeszłym wieku. Często są to osoby, które wyszły z domu nie informując członków rodziny o celu swojej wyprawy. Ochrona życia i zdrowia ludzkiego jest jednym z priorytetowych zadań Policji. Każde poszukiwania, odbywające się na dużym obszarze, absorbują znaczne siły osobowe i środki techniczne. W poszukiwaniach zazwyczaj policjantom pomagają strażacy oraz miejscowa ludność. Zdecydowana większość zgłoszeń kończy się szczęśliwym odnalezieniem osoby już po kilku godzinach. Bywa jednak, że akcja musi być prowadzona nawet kilka dni, a w tym czasie zagubionej w lesie osobie grozi niebezpieczeństwo. Dzieje się tak szczególnie wówczas, gdy znajdująca się daleko od zabudowań osoba cierpi na zaniki pamięci lub ma problemy z orientacją w terenie.
Policjanci apelują do osób wychodzących do lasu o rozsądek. Apel ten dotyczy również najbliższych, którzy mają obowiązek sprawowania właściwej opieki nad dziećmi i osobami w podeszłym wieku. Starajmy się robić wszystko, by osoby takie nie wchodziły do lasu bez odpowiedniego nadzoru. Pamiętajmy, by w każdym przypadku miały przy sobie telefon komórkowy z naładowana baterią, a także kartkę z numerami telefonu do opiekunów. W każdym przypadku zaginięcie osoby należy zgłaszać Policji bez zbędnej zwłoki. Tylko sprawnie podjęte działania dają szansę na szybkie odnalezienia zaginionego.
sierż. szt. Karolina Lipiec