Aktualności

Policja chroni osoby doznające przemocy. Areszt i nakazy opuszczenia mieszkań dla sprawców

Data publikacji 13.06.2023

Garwolińscy policjanci chronią osoby dotknięte przemocą domową. Podczas interwencji dążą do natychmiastowej izolacji sprawcy. W ostatnim czasie funkcjonariusze wydali dwa nakazy natychmiastowego opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazy zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia dla osoby stosującej przemoc, stwarzającej zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników. W innym przypadku na wniosek policjantów i prokuratora sąd zastosował tymczasowy areszt dla podejrzanego o znęcanie się nad osobą najbliższą.

W ostatnim czasie funkcjonariusze z Maciejowic i Pilawy wykorzystali instrumenty prawne, pozwalające na szybkie izolowanie osoby dotkniętej przemocą od sprawcy. Chroniąc osoby pokrzywdzone zastosowali wobec agresorów nakazy natychmiastowego opuszczenia miejsca zamieszkania. W związku z przeprowadzonymi interwencjami i po szczegółowym rozpoznaniu sytuacji rodzinnych policjanci ustalili, że 37-latek z gminy Maciejowice i 51-latek z gminy Parysów stwarzali zagrożenie dla domowników. Teraz nie będą mogli nawet zbliżać się do otoczenia domu przez najbliższe 14 dni. W obecności policjantów mężczyźni mogli z niego zabrać jedynie przedmioty osobistego użytku oraz niezbędne do wykonywania pracy.

Wczoraj swój finał znalazła inna sprawa związana z przemocą domową. Sąd Rejonowy w Garwolinie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec 49-latka, który został zatrzymany przez garwolińskich policjantów w związku z pobiciem swojej konkubiny. Mężczyźnie przedstawiono zarzut znęcania się nad osobą najbliższą. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Zgodnie z tzw. ustawą antyprzemocową, sprawca przemocy, który stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, po wydaniu nakazu przez policjantów, musi bezzwłocznie opuścić mieszkanie. W okresie obowiązywania nakazu lub zakazu policjanci są zobligowani do co najmniej trzykrotnego sprawdzenia, czy są one respektowane. Za niestosowanie się osoby do wydanego przez Policję zakazu lub nakazu, kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia.

 

podkom. Małgorzata Pychner

Powrót na górę strony