Aktualności

Zaatakował personel medyczny. Ze szpitalnego łóżka trafił do policyjnej celi

Data publikacji 26.07.2023

23-letni mieszkaniec Zawiercia próbował zmusić personel medyczny garwolińskiego szpitala do zaniechania czynności. Mężczyzna odpowie też za znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy publicznych. Skierowany na SOR patrol policji zatrzymał napastnika. Agresor już usłyszał zarzuty. Grozi mu kara do 3 lat więzienia.

W niedzielę (23.07) oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie otrzymał zgłoszenie ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Garwolinie z prośbą o pomoc przy agresywnym i pijanym pacjencie. 23-letni mężczyzna trafił do szpitala z urazem głowy. Był nietrzeźwy. Zachowywał się agresywnie i obrażał personel. Jego agresja z każdą chwilą narastała. Medycy próbowali wytłumaczyć pacjentowi, jak będzie wyglądała procedura medyczna i diagnostyka, jednak w pewnym momencie mężczyzna zaatakował ratownika, groził mu, a także opluł go. W stosunku do pielęgniarki zachowywał się podobnie znieważając ją i opluwając.

Personel wezwał patrol policji. Po udzielonej w szpitalu pomocy, 23-latek trafił do policyjnego aresztu. Mężczyzna został przesłuchany przez śledczych w charakterze podejrzanego. Przestępstwa, jakie mu zarzucono to wywieranie wpływu przemocą i groźbą na czynności medyków, naruszenie nietykalności cielesnej i znieważenie funkcjonariusza publicznego, bo takimi są między innymi lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni podczas wykonywania obowiązków służbowych.

Mieszkaniec Zawiercia przyznał się do zarzucanych czynów. Teraz o jego losie zdecyduje sąd. Za popełnione przestępstwa grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że jeżeli personel medyczny udziela pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy lub podejmuje medyczne czynności ratunkowe, przysługuje im ochrona, jaka jest przewidziana dla funkcjonariusza publicznego. A zatem każdy, kto naruszy nietykalność cielesną, znieważy, będzie wpływał przemocą lub groźbą bezprawną na wykonywane czynności, bądź dopuści się czynnej napaści na lekarza, ratownika medycznego lub pielęgniarkę musi liczyć się z odpowiedzialnością karną. Czyny te są przestępstwami i w zależności od kwalifikacji prawnej, grozi za nie kara więzienia od 3 do 10 lat. Ochronie podlegają również osoby przybrane do pomocy.

Autor: podkom. Małgorzata Pychner

Powrót na górę strony