Aktualności

Jak przeciwdziałać uzależnieniom i nieść pomoc dziecku krzywdzonemu – policyjne szkolenie dla nauczycieli

Wczoraj Zespół Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii KPP Garwolin we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Trojanowie zrealizował szkolenie na temat przeciwdziałania uzależnieniom i pomocy dziecku krzywdzonemu. Jego odbiorcami byli profesjonaliści, pracujący na co dzień z młodymi osobami. W działaniu, które odbyło się w Szkole Podstawowej im. Bolesława Grudniaka w Trojanowie, wzięło udział niemal 100 pedagogów i psychologów ze szkół z terenu gminy Trojanów.

W ramach szkolenia sierż. szt. Karolina Lipiec i st. sierż Anna Uniwersał-Stachniak przygotowały wystąpienia, w których zwróciły uwagę na istotę profilaktyki uzależnień. W środkach masowego przekazu wciąż powtarzają się informacje o nastolatkach hospitalizowanych z powodu konsekwencji związanych z nadużyciem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych. Ciekawość, chęć zaimponowania innym, brak umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami – to tylko niektóre czynniki, które wpływają na decyzje młodych ludzi, których konsekwencje są niebezpieczne dla ich zdrowia i powodują konflikt z prawem.

W trakcie szkolenia policjantki zaprezentowały walizkę narkotykową, w której znajdowały się między innymi przedmioty, które młody człowiek może wykorzystywać do rozdrabniania, przechowywania czy przyjmowania środków odurzających. Każdy specyfik został opatrzony szczegółowym opisem wyglądu, ceną, a także nazwami używanymi w młodzieżowym slangu. Poznanie wyglądu tych substancji oraz przedmiotów wykorzystywanych do ich używania, powinno wzmóc czujność nauczycieli i pedagogów. Policyjni profilaktycy wyrażają przekonanie, że dzięki temu kadra pedagogiczna będzie mogła skutecznie reagować na podejmowane przez dzieci i młodzież zachowania ryzykowne.

Kolejny temat, który został poruszony podczas szkolenia dotyczył pomocy dziecku krzywdzonemu. Dochodzące do naszych uszu, a przede wszystkim do naszych serc, historie dzieci, które zostały skrzywdzone przez dorosłych budzą w nas współczucie, niezrozumienie, ale i złość. Bezbronne i zależne od dorosłych istoty powinny otrzymać od rodziców i opiekunów przede wszystkim miłość, wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy zamiast tego doznają niewyobrażalnych krzywd, zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Policjanci zawsze reagują na takie zgłoszenia. Bardzo ważną częścią naszej pracy w tym zakresie jest również profilaktyka, z którą docieramy do nauczycieli, pedagogów i psychologów, aby podczas niemalże codziennych kontaktów z podopiecznymi, potrafili rozpoznawać sygnały ostrzegawcze oraz wiedzieli, jak skutecznie reagować i pomagać.

W szkoleniu wzięło udział 90 pedagogów i psychologów z placówek oświatowych z terenu gminy Trojanów.

podkom. Małgorzata Pychner

Powrót na górę strony