Uwaga, mówią młodzi! Filmowe przesłanie dla rówieśników o przeciwdziałaniu przemocy
Za nami Powiatowy Przegląd Filmów Profilaktycznych, w ramach którego młodzież tworzyła filmy o przeciwdziałaniu przemocy rówieśniczej. Podczas przeglądu wyłoniono zwycięzców konkursu na najlepsze nagranie. Organizatorami tego wydarzenia byli Komenda Powiatowa Policji w Garwolinie, Avon Operations Polska, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Kino Wilga. Działaniu patronowało Starostwo Powiatowe w Garwolinie oraz Urząd Miasta Garwolin.
Przegląd Filmów Profilaktycznych odbył się 9 listopada w garwolińskim Kinie Wilga i już po raz szósty wpisał się w profilaktykę przemocy – misję, która połączyła wszystkich organizatorów. W ramach wydarzenia uczniowie tworzyli i wspólnie oglądali własne nagrania związane z przeciwdziałaniem agresywnym zachowaniom wśród rówieśników. Do przeglądu zgłosiły się placówki oświatowe, które przygotowały łącznie 15 filmów.
Wszystkie prace nawiązywały do hasła, przyświecającego tegorocznej edycji konkursu „Przemoc rówieśnicza – nie bój się o tym mówić!”. Filmy zaprezentowane podczas spotkania były ukierunkowane na dostrzeganie problemu przemocy rówieśniczej oraz odpowiednie reagowanie na tego typu zachowania. Jury nagrodziło najlepsze z nich, szczególnie doceniając dojrzałe podejście młodzieży do problemu i dużą kreatywność uczniów. Zwycięzcami zostali:
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Tadeusza Kościuszki w Sobolewie - I miejsce
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego w Żelechowie - II miejsce
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Janusza Korczaka w Garwolinie - III miejsce (film „Maski”)
- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Leona Wyczółkowskiego w Miastkowie Kościelnym - wyróżnienie
- Zespół Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie – nagroda specjalna
Komenda Powiatowa Policji w Garwolinie od dawna inicjuje i realizuje działania, których celem jest skuteczne zapobieganie przemocy. Nagrania stworzone przez młodzież to wyjątkowe narzędzia do walki z przemocą. W ten sposób młodzi we własnym imieniu kierują przesłanie do rówieśników, by reagowali, gdy komuś z ich otoczenia dzieje się krzywda. To młode, ważne i odpowiedzialne głosy – podkreśla nadkom. Janusz Mularski, Komendant Powiatowy Policji w Garwolinie.
Organizatorzy są przekonani, że przegląd osiągnął swój cel, którym było przede wszystkim zwiększenie świadomości młodzieży na temat problemu przemocy rówieśniczej.
Przy tej okazji warto zaznaczyć, że kolejnym narzędziem do walki z przemocą jest pierwsza antyprzemocowa aplikacja w Polsce Avon Alert. Dzięki niej, osoba doświadczająca przemocy może w dyskretny sposób wezwać pomoc, skorzystać z bezpiecznej linii telefonicznej dla kobiet lub skonsultować się z psychologiem lub prawnikiem przez całodobowy czat. Świadkowie przemocy w aplikacji dowiedzą się, jak reagować na niepokojące sytuacje i jak w dyskretny sposób mogą pomóc, gdy zobaczą lub usłyszą coś niepokojącego w swoim otoczeniu. Nowa wersja aplikacji, wzbogacona o obsługę języka angielskiego i ukraińskiego, będzie dostępna do pobrania już w listopadzie w sklepach Google Play i App Store. Więcej informacji na temat aplikacji i kampanii Avon Kontra Przemoc znajduje się na stronie: www.avonkontraprzemoc.pl
podkom. Małgorzata Pychner