Aktualności

Życie kruche jak lód… W trosce o bezpieczeństwo policjanci kontrolują zbiorniki wodne

Data publikacji 10.01.2024

Utrzymujące się niskie temperatury powodują, że na zbiornikach wodnych pojawia się warstwa lodu, która nie zawsze jest wystarczająco gruba. Garwolińscy policjanci, a szczególnie terenowi dzielnicowi, są na to szczególnie wyczuleni. W trosce o bezpieczeństwo funkcjonariusze patrolują okolice akwenów wodnych. Pamiętajmy, że jedyny bezpieczny lód, na który można wejść bez obaw, to ten na sztucznym lodowisku. W związku ze zbliżającymi się feriami przypominamy, że w Garwolinie przy ulicy Olimpijskiej funkcjonuje lodowisko, gdzie dzieci i młodzież mogą bezpiecznie spędzić wolny czas.

Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze wiąże się z ryzykiem. Grubość i wytrzymałość tafli jest zmienna i zależy nie tylko od warunków atmosferycznych, ale także od specyfiki samego zbiornika, jego linii brzegowej, głębokości, dopływów czy budowli wodnych. Bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu poruszanie się po tafli lodu jest śmiertelnie niebezpieczne!

Policjanci ostrzegają!

Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie! Najbardziej niebezpiecznymi miejscami są: ujścia akwenów, cieków wodnych, mostów, śluz i wszelkie miejsca na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami. Mimo, że przy brzegu lód w wielu miejscach wydawać się może gruby, to kilka kroków dalej może być już bardzo cienki i kruchy. Pozornie dobrze wyglądający lód w rzeczywistości może być za słaby, żeby utrzymać ciężar ludzkiego ciała.

Policjanci apekują!

Jeśli jesteśmy świadkami, że na lodzie bawią się pozostawione bez opieki dzieci, lub spacerują beztroscy ludzie, zawsze należy reagować i dzwonić pod alarmowy numer 112, aby powiadomić odpowiednie służby.

W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód. Należy poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie. Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku! Pamiętajmy, że pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego, jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec. Jeżeli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o zdarzeniu najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.

Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niej szok termiczny.

Pamiętajmy, że jedyny bezpieczny lód, na który można wejść bez obaw, to ten na sztucznym lodowisku.

podkom. Małgorzata Pychner

Powrót na górę strony