Aktualności

Myślała, że wygrała pieniądze, zanim zdała sobie sprawę, że to oszustwo

Data publikacji 01.02.2024

Mieszkanka powiatu garwolińskiego była przekonana, że wymienia wiadomości ze swoją kuzynką. Uwierzyła jej, że wygrała pieniądze. Niestety została oszukana i straciła prawie 3 tysiące złotych. Rzekoma kuzynka okazała się kimś innym. Ostrzegamy jak nie dać się wciągnąć w „grę” przestępców.

Wczoraj (30.01) do garwolińskiej komendy zgłosiła się mieszkanka powiatu garwolińskiego, która złożyła zawiadomienie o oszustwie. Za pośrednictwem komunikatora skontaktowała się z nią jej kuzynka. Zaproponowała wspólny udział w konkursie, w którym rozdawane były prezenty. Tak zaczęła się „gra”.

Kobieta otrzymała wiadomość, że udało się im wygrać 2500 zł. Miały podzielić się pieniędzmi po połowie, dlatego pokrzywdzona podała kod do natychmiastowego przelewu. Jednak zamiast wpływu umówionej kwoty, z konta mieszkanki powiatu garwolińskiego zniknął prawie 1 tys. zł. Rzekoma kuzynka zapewniała, że wszystkie pieniądze zostaną zwrócone razem z wygraną. Pokrzywdzona podała jeszcze kilka kodów do mobilnych płatności, z których 3 potwierdziła w aplikacji. Za każdym razem zamiast wpływu gotówki z konta znikały pieniądze. Kiedy kobieta zorientowała się, że to oszustwo w rozmowie z innym członkiem rodziny dowiedziała się, że na profil na portalu społecznościowym jej kuzynki ktoś się włamał i to nie ona wysyłała do pokrzywdzonej wiadomości.

Policja ostrzega i radzi. Pozostań czujny i nie daj się oszukać. Zawsze potwierdzaj tożsamość „znajomych”, którzy piszą do Ciebie przez internetowe komunikatory, a najlepiej zadzwoń do takiej osoby. Zawsze sprawdzaj dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej – oszust nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzisz transakcji na swoim telefonie.

podkom. Małgorzata Pychner

 

Powrót na górę strony