Aktualności

Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego w oku kamery policyjnego drona

Data publikacji 07.02.2024

Policjanci garwolińskiej drogówki wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu przeprowadzili działania z wykorzystaniem drona. Dzisiaj policjanci czuwali nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego w Garwolinie, obserwując zachowania kierowców i pieszych także z nieba.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego garwolińskiej komendy wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu przeprowadzili dzisiaj wspólne działania na terenie Garwolina . Wykorzystali przy tym policyjny bezzałogowy statek powietrzny. Dron to profesjonalne i nowoczesne urządzenie, wyposażone w precyzyjną kamerę. Rejestruje wykroczenia w miejscach, gdzie może dochodzić do szczególnie niebezpiecznych sytuacji.  

Szczególnym nadzorem zostały objęte przejścia dla pieszych, na których ruch nie jest regulowany światłami, m.in. na ulicach Staszica  i Aleja Legionów. Podczas działań zwrócono szczególną uwagę na nieprawidłowe zachowania kierowców wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci ujawnili kilka wykroczeń w tym zakresie, m.in. wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych.

Policjanci przypominają, że piesi są najbardziej zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego. Kierowcę w samochodzie chroni karoseria, chronią go pasy bepieczeństwa i poduszki powietrzne, pieszego nie chroni nic. Pieszy w zetknięciu z rozpędzonym pojazdem jest bez szans. Większość potrąceń kończy się jego śmiercią lub ciężkimi obrażeniami ciała. Głównymi przyczynami zdarzeń z udziałem pieszego jest nieustąpienie mu pierwszeństwa przez kierującego pojazdem. Pamiętajmy! Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia jest obowiązany: zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo znajdującego się tam pieszego, czy to dopiero wchodzącego na przejście. 

podkom. Małgorzata Pychner

 

Powrót na górę strony