Policyjna służba w liczbach – funkcjonariusze podsumowali miniony rok
Prawie 9 tys. przeprowadzonych interwencji, 738 podejrzanych, wykrywalność powyżej średniej mazowieckiej i krajowej, rekordowe zabezpieczenie mienia należącego do podejrzanych (ponad 1,8 mln zł), przejęte ponad 7 kg narkotyków – to tylko niektóre efekty pracy garwolińskich policjantów w 2023 roku. W odprawie, podsumowującej miniony rok, uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, prokuratury, służb mundurowych, a także kadra kierownicza Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie.
Dzisiaj (6.03) w Komendzie Powiatowej Policji w Garwolinie odbyła się narada, podsumowująca stan bezpieczeństwa na terenie powiatu garwolińskiego w minionym roku. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych, prokuratury, zaprzyjaźnionych służb mundurowych, a także kadra kierownicza komendy.
Odprawę rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Garwolinie podinsp. Janusz Mularski, który omówił stan bezpieczeństwa w powiecie garwolińskim, odnosząc się do pracy funkcjonariuszy pionu kryminalnego. Wskazał, że w 2023 roku stwierdzonych zostało 1228 przestępstw, a wykrywalność KPP w Garwolinie w tym zakresie była wyższa od średniej w województwie mazowieckim i wyniosła 76,1%. W odniesieniu do wykrywalności przestępstw szczególnie uciążliwych takich jak kradzież, kradzież pojazdu, włamanie, rozbój, bójka i pobicie, uszkodzenie rzeczy, czy uszczerbek na zdrowiu garwolińska komenda w każdym z tych obszarów osiągnęła wyniki powyżej średniej zarówno krajowej, jak i mazowieckiej. Na 248 wszczętych postępowań policjanci osiągnęli 61,2% wykrywalności. Oprócz tego w 2023 roku stwierdzono 86 przestępstw narkotykowych, policjanci zatrzymali do tych spraw 50 podejrzanych i zabezpieczyli ponad 7 kg narkotyków.
W tej części podinsp. Janusz Mularski podziękował przedstawicielom wszystkich władz samorządowych i prokuratury za codzienną bardzo dobrą współpracę i nieocenione wsparcie. Szef garwolińskich policjantów dziękował też swoim podwładnym za wysiłek na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu garwolińskiego i osiągnięte w tym zakresie rezultaty – Nie byłoby takich wyników, gdyby nie moi ludzie. To oni poświęcają swój czas służbie, która nie jest łatwa, wymaga odwagi, profesjonalizmu, wyrzeczeń i ofiarowania własnego czasu wolnego i rezygnacji z własnych planów w imię wyższego dobra, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom – podsumował.
Zastępca KPP w Garwolinie mł. insp. Dariusz Gaładyk omówił efekty osiągnięte przez pion prewencji, w tym pracę policjantów patrolowo-interwencyjnych, dzielnicowych i ruchu drogowego. Podkreślił, że w 2023 roku policjanci przeprowadzili 8924 interwencje, zatrzymali na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w bezpośrednim pościgu 94 osoby, ujawnili 142 poszukiwanych i zrealizowali 401 doprowadzeń. Pomimo tego, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym kształtuje się na wysokim poziomie, w ubiegłym roku doszło do 75 wypadków drogowych, w których zginęło 5 osób, a 97 zostało rannych. Doszło też do 797 kolizji. Policjanci zatrzymali ponadto 158 kierowców w stanie nietrzeźwości. Komendant zwrócił uwagę na równoczesny wzrost prewencyjnych badań trzeźwości kierowców. Tylko policjanci ruchu drogowego w 2023 roku sprawdzili pod tym kątem 36672 osoby. Wspomniał także o niewymiernym czynniku, wpływającym na poprawę stanu bezpieczeństwa mieszkańców powiatu, jakim były liczne działania prewencyjne i profilaktyczne.
Głos zabrali także przedstawiciele władz samorządowych oraz prokuratury, którzy podkreślali, że służba garwolińskich policjantów jest na wysokim, wyróżniającym się poziomie, co potwierdzają osiągnięte wyniki.
podkom. Małgorzata Pychner