Aktualności

Policyjna służba w liczbach – funkcjonariusze podsumowali miniony rok

Prawie 9 tys. przeprowadzonych interwencji, 738 podejrzanych, wykrywalność powyżej średniej mazowieckiej i krajowej, rekordowe zabezpieczenie mienia należącego do podejrzanych (ponad 1,8 mln zł), przejęte ponad 7 kg narkotyków – to tylko niektóre efekty pracy garwolińskich policjantów w 2023 roku. W odprawie, podsumowującej miniony rok, uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, prokuratury, służb mundurowych, a także kadra kierownicza Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie.

Dzisiaj (6.03) w Komendzie Powiatowej Policji w Garwolinie odbyła się narada, podsumowująca stan bezpieczeństwa na terenie powiatu garwolińskiego w minionym roku. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych, prokuratury, zaprzyjaźnionych służb mundurowych, a także kadra kierownicza komendy.

Odprawę rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Garwolinie podinsp. Janusz Mularski, który omówił stan bezpieczeństwa w powiecie garwolińskim, odnosząc się do pracy funkcjonariuszy pionu kryminalnego. Wskazał, że w 2023 roku stwierdzonych zostało 1228 przestępstw, a wykrywalność KPP w Garwolinie w tym zakresie była wyższa od średniej w województwie mazowieckim i wyniosła 76,1%. W odniesieniu do wykrywalności przestępstw szczególnie uciążliwych takich jak kradzież, kradzież pojazdu, włamanie, rozbój, bójka i pobicie, uszkodzenie rzeczy, czy uszczerbek na zdrowiu garwolińska komenda w każdym z tych obszarów osiągnęła wyniki powyżej średniej zarówno krajowej, jak i mazowieckiej. Na 248 wszczętych postępowań policjanci osiągnęli 61,2% wykrywalności. Oprócz tego w 2023 roku stwierdzono 86 przestępstw narkotykowych, policjanci zatrzymali do tych spraw 50 podejrzanych i zabezpieczyli ponad 7 kg narkotyków.

W tej części podinsp. Janusz Mularski podziękował przedstawicielom wszystkich władz samorządowych i prokuratury za codzienną bardzo dobrą współpracę i nieocenione wsparcie. Szef garwolińskich policjantów dziękował też swoim podwładnym za wysiłek na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu garwolińskiego i osiągnięte w tym zakresie rezultaty – Nie byłoby takich wyników, gdyby nie moi ludzie. To oni poświęcają swój czas służbie, która nie jest łatwa, wymaga odwagi, profesjonalizmu, wyrzeczeń i ofiarowania własnego czasu wolnego i rezygnacji z własnych planów w imię wyższego dobra, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom – podsumował.

Zastępca KPP w Garwolinie mł. insp. Dariusz Gaładyk omówił efekty osiągnięte przez pion prewencji, w tym pracę policjantów patrolowo-interwencyjnych, dzielnicowych i ruchu drogowego. Podkreślił, że w 2023 roku policjanci przeprowadzili 8924 interwencje, zatrzymali na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w bezpośrednim pościgu  94 osoby, ujawnili 142 poszukiwanych i zrealizowali 401 doprowadzeń. Pomimo tego, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym kształtuje się na wysokim poziomie, w ubiegłym roku doszło do 75 wypadków drogowych, w których zginęło 5 osób, a 97 zostało rannych. Doszło też do 797 kolizji. Policjanci zatrzymali ponadto 158 kierowców w stanie nietrzeźwości. Komendant zwrócił uwagę na równoczesny wzrost prewencyjnych badań trzeźwości kierowców. Tylko policjanci ruchu drogowego w 2023 roku sprawdzili pod tym kątem 36672 osoby. Wspomniał także o niewymiernym czynniku, wpływającym na poprawę stanu bezpieczeństwa mieszkańców powiatu, jakim były liczne działania prewencyjne i profilaktyczne.

Głos zabrali także przedstawiciele władz samorządowych oraz prokuratury, którzy podkreślali, że służba garwolińskich policjantów jest na wysokim, wyróżniającym się poziomie, co potwierdzają osiągnięte wyniki.

podkom. Małgorzata Pychner

Powrót na górę strony