Aktualności

Niebezpieczne zachowania kierowców zarejestrowane przez kamery policyjnego drona

Data publikacji 23.05.2024

Policjanci garwolińskiej drogówki wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu przeprowadzili działania z wykorzystaniem drona. Wczoraj (22.05) policjanci czuwali nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego w Garwolinie, obserwując zachowania kierowców i pieszych z nieba. Kilkukrotnie policjanci musieli interweniować w związku z groźnymi sytuacjami w rejonie przejść dla pieszych.

Szczególnym nadzorem zostały objęte przejścia dla pieszych, na których ruch nie jest regulowany światłami. Podczas działań zwrócono szczególną uwagę na nieprawidłowe zachowania kierowców wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci ujawnili kilka wykroczeń w tym zakresie. Kierowcy, którzy dopuścili się naruszeń zostali ukarani zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Policjanci apelują zarówno do kierujących, jak i pieszych o ostrożność i stosowanie się do zasady ograniczonego zaufania. Przypominają, że zbliżając się do przejścia dla pieszych kierujący, zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu.

Taryfikator przewiduje dotkliwe kary dla kierowców, lekceważących przepisy wobec pieszych. Kierowcy mogą zapłacić od 1500 zł do 3000 zł za:

  • wyprzedzenie innego pojazdu na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim;
  • ominięcie pojazdu, który zatrzymał się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu;
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania lub w strefie zamieszkania;
  • jazdę wzdłuż chodnika lub przejścia dla pieszych;
  • niezatrzymanie auta, aby umożliwić przejście osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej.

 

podkom. Małgorzata Pychner/KPP w Garwolinie

Film Niebezpieczne zachowania kierowców zarejestrowane przez kamery policyjnego drona

Opis filmu: Niebezpieczne zachowania kierowców zarejestrowane przez kamery policyjnego drona

Pobierz plik Niebezpieczne zachowania kierowców zarejestrowane przez kamery policyjnego drona (format mp4 - rozmiar 25.37 MB)

Powrót na górę strony