Aktualności

Chrońmy niechronionych. Niebezpieczne zdarzenia z udziałem pieszych i rowerzystów

Data publikacji 27.05.2024

Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego to jeden z priorytetów Wydziału Ruchu Drogowego garwolińskiej komendy. Policjanci często prowadzą działania z myślą o tej grupie użytkowników dróg. W ostatnim czasie nie obyło się jednak bez kilku groźnych zdarzeń z udziałem pieszych i rowerzystów. Często niebezpiecznych sytuacji można uniknąć, dlatego przypominamy o kilku zasadach, które to ułatwią.

W minionym tygodniu (23.05) przed godz. 10 w Garwolinie na ulicy Targowej zderzyli się rowerzyści. W wyniku zdarzenia 71-latka z obrażeniami trafiła do szpitala. Drugim nastoletnim uczestnikiem zaopiekowali się rodzice. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że oboje cykliści poruszali się w przeciwnym kierunku po chodniku. Młody rowerzysta według relacji świadka korzystał  w trakcie jazdy z telefonu komórkowego. Policjanci prowadzą postępowanie, które ma wyjaśnić przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

Rowerzysta nigdy nie powinien wsiadać na rower znajdując się pod działaniem alkoholu. W minioną sobotę (25.05) po godz. 12 w Pilawie policjanci zatrzymali nietrzeźwego rowerzystę, który miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Funkcjonariusze skierowali wniosek o jego ukaranie do sądu.

W niedzielę (26.05) przed godz. 18 w Garwolinie doszło do kolejnej groźnej sytuacji. Kierujący po chodniku rowerzysta potrącił pieszą. Kobieta siedziała na murku znajdującym się tuż przy chodniku. Nagle wstała i weszła wprost pod koła rowerzysty. Choć sprawcą zdarzenia była piesza, to okazało się że kierujący jednośladem mężczyzna znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Policjanci nałożyli na niego mandat w wysokości 1 tys. zł.

Policjanci przypominają. Na bezpieczeństwo „niechronionych” wpływ mają oni sami, zarówno piesi, jak i rowerzyści. Policjanci przypominają  o zagrożeniach związanych z prowadzeniem rozmowy przez telefon czy słuchaniem głośnej muzyki w słuchawkach podczas przechodzenia przez jezdnię czy kierowania rowerem. Warto też pamiętać o przepisach związanych z koniecznością używania elementów odblaskowych po zmroku poza obszarem zabudowanym - mały albo większy odblask warto mieć na odzieży poruszając się także w terenie zabudowanym. Kierowca na pewno wcześniej nas zauważy i szybciej będzie mógł zareagować.

podkom. Małgorzata Pychner

Powrót na górę strony