Z MŁODZIEŻĄ O PRZEMOCY W RODZINIE - Profilaktyka - KPP w Garwolinie

Profilaktyka

Z MŁODZIEŻĄ O PRZEMOCY W RODZINIE

Data publikacji 03.02.2017

W piątek 3 lutego w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się prelekcja na temat przemocy w rodzinie. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Żelechowie.

Prelekcję wygłosiła asp. Danuta Kalinowska z Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie. Młodzież dowiedziała się m.in. czym jest przemoc i jakie są jej rodzaje oraz jakie są prawne uregulowania dotyczące kwestii przemocy, w szczególności przemocy domowej

Przemoc domowa jest procesem wieloletnim, ma tendencję do powtarzania się według zauważalnej prawidłowości. W cyklu przemocy domowej można wyróżnić trzy fazy: narastającego napięcia, ostrej przemocy oraz miodowego miesiąca. Faza narastającego napięcia charakteryzuje się wzrostem natężenia sytuacji konfliktowych. W fazie ostrej przemocy następuje wybuch gniewu i wyładowanie agresji. Faza miodowego miesiąca to faza skruchy ze strony sprawcy i okazywania żalu. Ciekawym zagadnieniem zaprezentowanym przez asp. Danutę Kalinowską była teoria tzw. trójkąta dramatycznego Stephena Karpmana polegająca na przechodzeniu z roli wybawcy w prześladowcę i stawania się ofiarą.

Spotkanie uświadomiło młodym ludziom, że na wszelkie przejawy przemocy należy reagować. Ci, którzy uważają, że przemoc w rodzinie jest sprawą prywatną, wyrażają tym samym na nią zgodę. Daje to sprawcy sygnał o społecznym przyzwoleniu na przemoc, umacnia w nim pewność siebie i poczucie bezkarności.

W drugiej części spotkania uczniowie obejrzeli film pt. „Plac Zbawiciela” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego, będący ilustracją przemocy domowej i rozpadu więzi międzyludzkich.

 

 

 

 

UM Żelechów

Powrót na górę strony