Z HARCERZAMI O PRAWACH CZŁOWIEKA I ASERTYWNOŚCI - Profilaktyka - KPP w Garwolinie

Profilaktyka

Z HARCERZAMI O PRAWACH CZŁOWIEKA I ASERTYWNOŚCI

Data publikacji 16.02.2017

Harcerze z czterech garwolińskich drużyn spotkali się na zimowisku w Trąbkach. Motywem przewodnim biwaku jest etos rycerski.

Nawiązując do tematu  asp. Danuta Kalinowska z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie przeprowadziła cykl warsztatów, podczas których określono  pojęcie praw człowieka i ustalono genezę stworzenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Harcerze z zapałem wyliczali prawa należne każdemu człowiekowi, zastanawiali się również nad tym jak te prawa egzekwować. Jak przystało na ludzi honoru podkreślali, że warto swoim postępowaniem dawać przykład innym,  być wzorem cnót. Podczas zajęć młodzi ludzie ustalili także, że nie trzeba znać kodeksów, aby być dobrym i uczciwym człowiekiem. Wystarczy kierować się poczuciem sprawiedliwości, uczciwości i szacunkiem do drugiego człowieka. Znakomitą wskazówką jest tez stosowanie w życiu  Dekalogu i Przykazania Miłości. Ważnym punktem spotkania było omówienie pojęcia asertywności i przybliżenie kilku sposobów na umiejętne i taktowne wyznaczenie granic innym ludziom. Dzięki tym umiejętnościom łatwiej chronić się przed nadmiernymi oczekiwaniami otoczenia.  Na koniec każdego spotkania harcerze ozdabiali metodą decoupagu słoiki potrzebne do wykonania ćwiczenia psychologicznego o nazwie "Słoik szczęścia". Ćwiczenie to ma pokazać, że spotyka nas wiele dobra i piękna, że warto o tym pamiętać, gdyż szczęśliwy człowiek daje dobro innym.
Hercerstwo kształtuje młodych ludzi bardzo pozytywnie, uświadamia im, że warto być dobrym i uczciwym. Współpraca z garwolińskim Hufcem Orłów jest ogromną przyjemnością, gdyż młodzi harcerze są współczesnymi rycerzami. "Bóg, Honor, Ojczyzna" to wartości, które są im znane na równi  z etosem rycerskim, dzięki temu stanowią przykład w swoim środowisku, a otoczenie  staje się piękniejsze i bezpieczniejsze.

Powrót na górę strony