Kierował po użyciu alkoholu - Aktualności - KPP w Makowie Mazowieckim

Aktualności

Kierował po użyciu alkoholu

Data publikacji 23.11.2020

Policjanci zatrzymali kierującego pod wpływem alkoholu. W trosce o bezpieczeństwo na drogach naszego powiatu policjanci stale kontrolują trzeźwość kierujących.

W sobotę około godz. 08:40 policjanci z makowskiego wydziału ruchu drogowego zatrzymali 37-letniego mieszkańca naszego powiatu, który będąc w stanie po użyciu alkoholu (wynik badania 0,3 promila), kierował samochodem marki Fiat Seicento.

Przypomnijmy, prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2, do 0,5 promila) to wykroczenie i grozi za nie:

  • grzywna w wysokości od 50 zł do 5 tys. zł lub areszt do 30 dni
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat
  • 10 punktów karnych

Prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) to przestępstwo i grozi za nie:

  • grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 2
  • zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł

 

Pamiętajmy, że na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego wpływa wiele czynników m.in. sprawność pojazdu, stan psychofizyczny kierujących pojazdami (trzeźwość, zmęczenie), pogoda, a przede wszystkim respektowanie przepisów przez uczestników ruchu drogowego. Ponadto, bardzo ważna jest kultura jazdy, wzajemny szacunek i brak agresji, które wpływają na poczucie bezpieczeństwa, co w konsekwencji może przełożyć się na mniejszą liczbę zdarzeń w ruchu drogowym.

Autor: sierż. Katarzyna Pstrągowska

 

Powrót na górę strony