Aktualności

Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas prac polowych

Data publikacji 18.07.2024

Komenda Powiatowa Policji w Przasnyszu kieruje apel do wszystkich rolników o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas tegorocznych prac polowych. Jednocześnie funkcjonariusze przypominają kierowcom, aby zachowali na drogach szczególną ostrożność, gdyż w okresie letnim pojawia się na nich wiele maszyn rolniczych i kombajnów zbożowych.

Sierpień to nie tylko okres urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach czy nad wodą, ale również czas intensywnych rolniczych prac polowych. Każdego roku, w okresie wakacji, notowany jest wzrost liczby wypadków w gospodarstwach rolnych, których ofiarami stają się także dzieci i młodzież. Działanie z wyobraźnią i świadomością zagrożeń jest najlepszym sposobem na uniknięcie ludzkich tragedii.

Pamiętajmy, że  pracując rozważnie, przestrzegając zasad bezpieczeństwa i higieny pracy chronimy nie tylko swoje życie i zdrowie, ale uczymy tych zasad własne dzieci. One uważnie nas obserwują i naśladują. Często zdarza się, że dzieci już w wieku przedszkolnym potrafią uruchamiać maszyny rolnicze. Niedopuszczalne jest żeby je obsługiwały, ponieważ przy pracach w gospodarstwie nietrudno o nieszczęście. Przyczyną tych wypadków jest brak wyobraźni oraz fakt, że dzieci nie potrafią właściwie ocenić niebezpieczeństwa oraz przewidzieć skutków takich poczynań.
 

Jak uniknąć zagrożeń?

• Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych. 
• Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych. 
• Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka. 
• W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby się bawić. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze. 
• Nie wolno dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej. 
• Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły. 
• Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci! 
• Nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach! 
• Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach! 
• W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj, by inni to czynili! 
• Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!

Przed rozpoczęciem prac żniwnych, sprawdź stan techniczny swoich maszyn i urządzeń.

- Uzupełnij brakujące osłony, na wałkach  przekazu mocy i na innych ruchomych częściach  maszyn.

- Pamiętaj, by  w pobliżu pracujących maszyn i urządzeń, nie przebywały osoby  postronne.

 - Przed przystąpieniem do naprawy lub  czyszczenia maszyn i urządzeń, wyłącz napęd, unieruchom silnik i odczekaj aż elementy będące w ruchu zatrzymają się.

Zadbaj również  o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, podczas transportu płodów rolnych z pól.

Z apelem o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zwracamy się do kierujących pojazdami rolniczymi. Warto przypomnieć, że kierujący ciągnikiem i pojazdem wolnobieżnym ma obowiązek zbliżenia się maksymalnie do prawej krawędzi jezdni, aby ułatwić manewr wyprzedzania innemu uczestnikowi ruchu. Trzeba też podkreślić, że decydując się na jazdę, bezwzględnie należy być trzeźwym. Ważne jest również posiadanie wymaganych kwalifikacji, a sam pojazd musi spełniać określone wymagania techniczne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rolnik poruszając się kombajnem po drodze publicznej, ma obowiązek zdemontowania znajdującego się z przodu pojazdu zespołu żniwnego i przetransportowania go na specjalnym wózku. Kierowca poruszający się drogą publiczną z tzw. hederem z przodu kombajnu popełnia wykroczenie zagrożone mandatem karnym do 500 zł. Jadąc takim pojazdem należy także pamiętać o obowiązkowym włączeniu światła błyskowego barwy pomarańczowej.

Drogi Rolniku!

- Pojazdy lub maszyny, którymi pracujesz wyposaż w trójkątne tablice, wyróżniające pojazdy wolnobieżne. Wyposaż je również w działające  w sposób prawidłowy oświetleniowe.

- Zabezpiecz przewożony ładunek przed jego przemieszczeniem się podczas jazdy.  Pamiętając przy tym, że jego wysokość nie może przekraczać 4 m.

- Materiały sypkie, przewoź w szczelnej skrzyni ładunkowej zabezpieczonej np. plandeką.

- Nie przewoź ludzi na błotnikach, zaczepach lub  pomostach kombajnów.

- Ciągniki i maszyny rolnicze wyposaż w sprawny podręczny sprzęt gaśniczy.

- A przy obsłudze maszyn i urządzeń nie spożywaj alkoholu, nie pozwalaj, by inni to robili.

- W miejscach składowania płodów rolnych nie używaj otwartego ognia.

mł. asp. Ilona Cichocka/ KPP Przasnysz

Powrót na górę strony