Aktualności

Nie zgub się w lesie- policjanci radzą

Data publikacji 04.09.2024

Grzybobranie jest dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu na łonie natury, ale pod warunkiem, że odpowiednio się do tego przygotujemy. Na terenie naszego powiatu nie brakuje amatorów takiej aktywności, a dla policjantów to szczególny okres, bo wraz z wysypem grzybów znacznie wzrasta ryzyko zaginięć.

Gdy się zagubimy wystarczy kierować się w jednym kierunku, a prędzej czy później dotrzemy na bezdrzewny pas lub drogę, wyznaczającą tzw. linię oddziałową. Gdy idziemy wzdłuż tej linii natrafimy na słupek oddziałowy (kamienny, betonowy) z numerem oddziału, przy którym się znajdujemy oraz z numerami oddziałów sąsiednich. Wtedy podczas wzywania pomocy przez telefon, możemy podać ten numer, który znajduje się na słupku. Po wezwaniu pomocy poczekajmy na miejscu.

Pamiętajmy także o sprawowaniu właściwego nadzoru nad osobami które są pod naszą opieką, które nie są samodzielne, chore, wymagające pomocy medycznej. W przypadkach takich zaginięć dobrze jest, jak osoba jest wyposażona w telefon komórkowy z GPS (naładowany) albo inne urządzenie z nadajnikiem GPS.

Podejrzewając, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, nie czekajmy do zmroku. Zaalarmujmy policjantów. Informacja o zaginięciu osoby  uruchamia działania służb mundurowych. Poszukiwania osoby zaginionej w dzień, kiedy jest dobra widoczność, zmniejsza zagrożenie związane z wychłodzeniem organizmu, ułatwia policyjne czynności i daje większą szansę na szybkie, szczęśliwe zakończenie.

Aby uniknąć takich sytuacji, apelujemy o zachowanie ostrożności i przypominamy o kilku zasadach bezpieczeństwa w czasie wyprawy do lasu:

  • nie wybierajmy się na grzyby zbyt późno, gdyż zmrok może spowodować utratę orientacji w terenie,
  • dzieci, starsze i schorowane osoby nie powinny same wchodzić do lasu,
  • nie należy chodzić do lasu w pojedynkę, najlepiej zabrać ze sobą kogoś, kto zna teren,
  • należy ocenić realnie swoje możliwości i czas, jaki mamy zamiar spędzić w lesie,
  • pamiętajmy, że jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od miejsca, z którego wyruszyliśmy,
  • bardzo ważne, aby zabrać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią i w przypadku zgubienia się, natychmiast zgłosić ten fakt Policji.
  • dokładnie określmy rodzinie do jakiego lasu się wybieramy, w którym kierunku będziemy zmierzać,
  • warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie,
  • nie zapominajmy o zabraniu latarek i elementów odblaskowych, dzięki którym w czasie zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni.

Apelujemy o rozwagę podczas wypraw do lasu. Nie przeceniajmy swojego zmysłu orientacji w terenie i zadbajmy o własne bezpieczeństwo.

asp. Ilona Cichocka

 

Powrót na górę strony