Aktualności

Strefa zamieszkania – obowiązki i przywileje

Data publikacji 15.10.2024

W ostatnim czasie do Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu wpłynęły liczne zgłoszenia od mieszkańców ul. Wojskowej w Przasnyszu, dotyczące nieprawidłowego parkowania w strefie zamieszkania. Przypominamy kierowcom: w strefie zamieszkania parkować można jedynie w miejscach wyznaczonych w tym celu. Kierowcy muszą liczyć się z karą grzywny i punktami karnymi.

Do przasnyskich policjantów dociera coraz więcej zgłoszeń o nieprawidłowym parkowaniu pojazdów w strefie zamieszkania. Tylko w tym miesiącu funkcjonariusze odnotowali kilkadziesiąt zgłoszeń dotyczących nieprawidłowego parkowania w Przasnyszu na ul. Wojskowej. Pojazdy ustawione są głównie w strefie zamieszkania, a w więc w miejscu, gdzie obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego. Niestety codzienne doświadczenia pokazują, że jest sporo kierowców, którzy lekceważą te zasady.

Zgłoszenia dotyczące nieprawidłowego parkowania wpływają na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, telefonicznie lub mieszkańcy osobiście zgłaszają takie przypadki. Każdy kierowca niestosujący się do przepisów ruchu drogowego musi mieć świadomość swojego postępowania i co za tym idzie, konsekwencji prawnych.

Czym jest strefa zamieszkania?
Według definicji zawartej w art. 2 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na których obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.

Strefa zamieszkania ogranicza prawa kierowców, dając większą swobodę pieszym. Na wyznaczonym specjalnymi znakami (D-40 strefa zamieszkania i D-41 koniec strefy zamieszkania) obszarze:

  • pieszy może korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem,
  • kierujący pojazdem lub zespołem pojazdów nie może jechać szybciej niż 20 km/h,
  • zabroniony jest postój pojazdu w innym miejscu aniżeli wyznaczone w tym celu (art. 49 ust. 2 pkt.4 p.r.d),– a zatem nie szukamy znaku „zakaz parkowania” czy „zakaz postoju”, by wiedzieć, gdzie nie wolno postawić auta lecz szukamy znaku z wyznaczonym miejscem bądź miejscami parkingowymi, by móc postawić tam swój pojazd.

Wyjazd ze strefy zamieszkania traktowany jest jako włączenie się do ruchu. Należy zachować więc szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu.

Przypominamy, w strefie zamieszkania pozostawienie pojazdu w innym miejscu niż wyznaczonym do postoju stanowi wykroczenie, które zagrożone jest karą grzywny w wysokości 100 zł i 1 punktem karnym.

asp. Ilona Cichocka

 

Powrót na górę strony