Przasnyscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego
Jesień to czas, w którym bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego może być szczególnie zagrożone. Wczoraj w Przasnyszu na ulicy Św. Wojciecha doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 65-latnia kobieta, jadąc rowerem po chodniku, potrąciła 71-letnią mieszkankę powiatu przasnyskiego. Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozsądek, ostrożność i przestrzeganie przepisów.
Wczoraj (19.11) o godzinie 14:23 na ulicy Św. Wojciecha w Przasnyszu doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem rowerzysty i pieszego. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 65–letnia mieszkanka powiatu przasnyskiego, jadąc rowerem po chodniku nie zachowała szczególnej ostrożności w wyniku czego potrąciła 71-letnią kobietę. W wyniku zdarzenia, piesza doznała obrażeń ciała i z miejsca zdarzenia została przetransportowana do szpitala. Funkcjonariusze wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.
Jesień to czas, w którym bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego może być szczególnie zagrożone. Wpływ na to mają różne czynniki: zmienna aura, opady deszczu, poranne mgły, czy też wcześniej zapadający zmierzch. W tym trudnym czasie przasnyscy policjanci przypominają najważniejsze przepisy dotyczące niechronionych uczestników ruchu drogowego:
Każdy pieszy i rowerzysta powinien pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Pieszych zachęcamy zatem do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Elementy te dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.
Przypominamy:
- Rowerzysta na przejściu dla pieszych
Przejście dla pieszych, jak sama nazwa wskazuje, służy pieszym do przekraczania jezdni. Rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go przez przejście dla pieszych, jeśli chce go przekroczyć. Przejeżdżanie rowerem po „zebrze” jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny.
- Przejazd dla rowerów
W sytuacji kiedy obok przejścia dla pieszych jest wydzielony i odpowiednio oznakowany znakami przejazd dla rowerzystów, wówczas osoba jadąca jednośladem nie musi zsiadać z roweru i może przez nie przejechać. Taki przejazd jest wyraźnie widoczny obok przejścia dla pieszych i najczęściej występuje w miejscu skrzyżowania drogi rowerowej i jezdni. Pamiętajmy jednak, że nie zwalnia to rowerzysty z zachowania szczególnej ostrożności i upewnienia się, czy na pewno może bezpiecznie przekroczyć jezdnię.
- Rowerzysta na chodniku
Pamiętajmy też, że rowerzysta zobowiązany jest korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez rowerzystę dozwolone jest wyjątkowo w następujących sytuacjach, gdy:
- opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem;
-szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów;
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
Rowerzysta jadący chodnikiem lub drogą dla pieszych musi jednak pamiętać, aby jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować miejsca pieszym oraz nie utrudniać jego ruchu.
Obowiązki pieszych przy przekraczaniu jezdni!
- Zgodnie z przepisami pieszy może wejść na jezdnię w miejscu dozwolonym, po wcześniejszym upewnieniu się, że jego wejście na jezdnię i jej opuszczenie nie utrudni ruchu drogowego. Wchodząc na jezdnię i przekraczając ją, pieszy musi bezwzględnie zachować szczególną ostrożność oraz obserwować innych uczestników ruchu. Jezdnię należy przekraczać pewnym i równomiernym krokiem, bez wykonywania gwałtownych ruchów, zwalniania czy zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby.
Czego pieszym nie wolno?
- Pieszy nie może przechodzić przez jezdnię w miejscach o ograniczonej widoczności, na przykład w pobliżu zakrętów czy wierzchołków wzniesień, poza wyznaczonymi przejściami dla pieszych. Nie wolno także przebiegać przez jezdnię, wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, nie można też wychodzić na jezdnię na przykład zza autobusu. Dodatkowo zabrania pieszym, którzy wchodzą na jezdnię lub przekraczają ją (także na przejściu dla pieszych) korzystania m.in. ze smartfona w sposób utrudniający obserwowanie sytuacji na jezdni czy przejściu dla pieszych.
W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego apelujemy o rozwagę i stosowanie się do obowiązujących przepisów.
asp. Ilona Cichocka/ KPP Przasnysz