Liczba „Niebieskich Kart” w 2024 roku na terenie powiatu przasnyskiego – podsumowanie
Przasnyscy funkcjonariusze niemal każdego dnia podejmują na terenie naszego powiatu interwencje domowe. Zadaniem funkcjonariuszy jest przede wszystkim ochrona osób, które mogą być dotknięte przemocą. Jednym z narzędzi dzięki któremu jest to możliwe jest procedura Niebieskiej Karty. W minionym roku w powiecie przasnyskim blisko 200 osób doświadczyło rożnego rodzaju przemocy. Funkcjonariusze wypełnili 127 formularzy wszczynających procedurę „Niebieskiej Karty”. Pamiętajmy, że przemoc jest przestępstwem i nie można jej tolerować.
Przasnyscy policjanci niemal każdego dnia interweniują w rodzinach, w których dochodzi do przemocy domowej. Najczęściej o pomoc proszą kobiety. Rozmowa zaczyna się zwykle od słów: „Jest pijany i się awanturuje”. Często w tle słychać krzyki, przekleństwa oraz płacz przerażonych dzieci. Przebieg tego typu interwencji jest bardzo różny. Policjanci zazwyczaj podejmują decyzję o zatrzymaniu agresora w policyjnym areszcie z uwagi na bezpieczeństwo pozostałych domowników. Rodzinę natomiast obejmują procedurą „Niebieskiej Karty”. Funkcjonariusze korzystają też z przepisów antyprzemocowych wydając sprawcy przemocy domowej nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i zakaz zbliżania się do niego połączony z zakazem zbliżania się do osoby doznającej przemocy i zakazem jakiegokolwiek kontaktowania się z nią.
W 2024 roku przasnyscy funkcjonariusze sporządzili 127 formularzy „Niebieskiej Karty”. W 15 przypadkach funkcjonariusze interweniowali w rodzinach, które już wcześniej objęte były tą procedurą. 56 formularzy wypełniono wobec mieszkańców Przasnysza, natomiast 71 wobec rodzin z terenu naszego powiatu.
W minionym roku w powiecie przasnyskim przemocą dotkniętych zostało 168 osób, które dzięki procedurze ,,Niebieskiej Karty” zostały objęte pomocą i wsparciem instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy. Wśród nich było: 109 kobiet, 20 mężczyzn oraz 37 dzieci. Wśród osób, które stosują przemoc w rodzinie było: 121 mężczyzn (w tym 87 nietrzeźwych) i 6 kobiet (6 nietrzeźwych).
Policjanci podjęli decyzję o zatrzymaniu w policyjnym areszcie łącznie 76 sprawców przemocy. Do natychmiastowego odizolowania sprawcy przemocy od członków rodziny funkcjonariusze posługiwali się również instrumentem prawnym jakim jest procedura nakaz/zakaz, polegającym na wydaniu nakazu natychmiastowego opuszczenia przez osobę stosującą przemoc w rodzinie wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia oraz zakazu kontaktowania się z osobami pokrzywdzonymi. W minionym roku przasnyscy policjanci wydali 48 takich środków zapobiegawczych.
Liczby te wskazują, że zjawisko przemocy domowej istnieje w naszym bliskim otoczeniu. Agresywne zachowanie sprawcy staje się coraz bardziej śmiałe, jeśli przypadkowi świadkowie przymykają oczy twierdząc, że to nie ich sprawa. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub na infolinię Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "NIEBIESKA LINIA" prowadzonego przez Stowarzyszenie „Niebieska Linia”, które oferuje całodobową pomoc osobom doznającym przemocy, świadkom przemocy oraz osobom poszukującym informacji na temat zjawiska i sposobów przeciwdziałania przemocy w rodzinie pod numerem telefonu: 800-120-002.
Pamiętajmy, że przemoc w rodzinie jest przestępstwem, za które grozi kara nawet 5 lat pozbawienia wolności. Nie bądźmy zatem obojętni, kiedy słyszymy, że za ścianą dzieje się coś niepokojącego. Wystarczy zadzwonić na numer alarmowy 112, aby pomóc.
Autor: asp. Ilona Cichocka