Aktualności

„TRZEŹWOŚĆ LOKALNIE”- NA TERENIE POWIATU PRZASNYSKIEGO

Data publikacji 12.02.2025

We wtorek, (11.02) na terenie powiatu przasnyskiego rozpoczęła się dwudniowa akcja pn. „TRZEŻWOŚĆ LOKALNIE”. Przasnyscy funkcjonariusze od wczesnych godzin porannych prowadzą wzmożone kontrole na głównych trasach oraz lokalnych drogach naszego powiatu. Działania mają na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa na drogach, poprzez uniemożliwienie dalszej jazdy pijanym kierowcom, którzy stwarzają zagrożenie nie tylko dla swojego życia i zdrowia, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego.

Alkohol jest najczęstszą przyczyną wielu tragicznych zdarzeń drogowych. Aby ograniczyć ich liczbę, przasnyscy policjanci 11 i 12 lutego, na terenie powiatu przasnyskiego prowadzą działania kontrolno – prewencyjne pod nazwą "Trzeźwość - lokalnie". To akcja mająca na celu eliminowanie z ruchu drogowego kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu.

Podczas pierwszego dnia działań przebadanych zostało, aż 610 kierowców na zawartość alkoholu w organizmie. W wyniku tych kontroli zatrzymano 1 kierującego po użyciu alkoholu.

We wtorek (11.02) o godzinie 11:44 w Przasnyszu na ul. Kolejowej, policjanci z przasnyskiej drogówki poddali badaniu trzeźwości 65-letniego mieszkańca powiatu przasnyskiego, który kierował pojazdem marki Ford. Badanie mężczyzny na zawartość alkoholu wykazało 0,39 promila alkoholu w organizmie.

Przypominamy, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.

Natomiast kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. Ponadto sąd orzeka obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów.

Pamiętaj!

Alkohol, nawet w niewielkiej ilości, prowadzi do zaburzenia percepcji wzrokowej, ogranicza pole widzenia, powoduje błędną ocenę odległości i szybkości, pogarsza koordynację ruchów, zmniejsza szybkość reakcji. Nie bądź zagrożeniem dla siebie oraz dla innych uczestników ruchu drogowego. Piłeś – nie jedź!

Funkcjonariusze apelują o rozwagę i przestrzeganie przepisów, zapowiadając kontynuację działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.

asp. Ilona Cichocka

Powrót na górę strony